Rycerze Kolumba zmieniają świat na lepsze?

Rycerze Kolumba zmieniają świat na lepsze?
Warszawsko-Praska Rada Zakonu Rycerzy Kolumba nr. 14567 im. św. Josemarii Escrivy wraz z Najwyższym Rycerzem Carlem A. Andersonem. (fot. Wikimedia Commons)
KAI / slo

W ciągu ostatnich 12 miesięcy Rycerze Kolumba w Polsce przepracowali społecznie ponad 27 tys. godzin oraz przekazali pomoc charytatywną w wysokości 385 tys. złotych. Oznacza to, że łączna wartość tej działalności to kwota ponad 620 tys. złotych - wynika z rocznego raportu przygotowanego przez prof. Krzysztofa Orzechowskiego z Radomia, delegata stanowego Rycerzy Kolumba w Polsce.

Dokument został przygotowany na drugą konwencję stanową Zakonu, która odbyła się ostatnio w Turnie.

Krzysztof Orzechowski podkreśla, że mija pierwszy rok rozwoju rycerstwa w Polsce jako samodzielnej jurysdykcji, która posiada status Stanu, czyli ma pełne uznanie na mocy "Statutu, Konstytucji i Praw", według których działa Zakon. - Jest to ogromna odpowiedzialność, jaką wzięliśmy na siebie za siebie samych, za jedność i braterstwo całej naszej społeczności, za rozwój Zakonu i budowanie Jego dobrego imienia. Nasza odpowiedzialność dotyczy każdej sfery, od duchowej począwszy, na formalnej i organizacyjnej skończywszy - powiedział delegat stanowy Zakonu.

Rycerze Kolumba dziękują również kapelanowi stanowemu kard. Franciszkowi Macharskiemu za "życzliwe wsparcie działalności, za otwieranie swoim autorytetem drzwi i serc kapłanów w Polsce, a zwłaszcza za modlitwę i cierpienie ofiarowane w intencji Zakonu".

DEON.PL POLECA

Prof. Orzechowski przypomina, że Zakon kieruje się czterema zasadami. Są to: miłosierdzie, jedność, braterstwo i patriotyzm. Jednocześnie zwrócił uwagę, że każda lokalna rada powinna być w każdej parafii swego rodzaju centrum działalności charytatywnej. - Prawdziwy wizerunek tworzymy tam, gdzie działamy, czyli wśród społeczności lokalnych, wśród najbliższych, potrzebujących. Wśród tych, którzy dają nam szanse wzrastania i czynienia dobra. Dobro to bowiem wraca do nas, zmieniając nasze serca i dodając nam sił do czynienie więcej - stwierdził Krzysztof Orzechowski.

W raporcie delegat stanowy Zakonu w Polsce zwrócił uwagę, że potrzeba, zwłaszcza w obecnym czasie, prawdziwego świadectwa, że można żyć Ewangelią. Podkreślił również, że "nasze bezinteresowne czyny są cegiełką w budowli, jaką jest cywilizacja miłości. - Są one dowodem na to, że w dzisiejszych czasach, tu i teraz można, a nawet trzeba, kierować się prawdziwym, realnym, współczesnym życiu zasadami Bożymi. Wiara jest bowiem sprawą głęboko osobistą, ale nie jest sprawą prywatną, co w Polsce przez wiele lat próbowano nam wmawiać. Zaczynając od siebie zmieniajmy świat na lepsze - powiedział Krzysztof Orzechowski.

Wezwał wszystkich Rycerzy Kolumba do budowania cywilizacji miłości w Polsce. Ale, żeby tak się stało, materialne i organizacyjne czyny członków Zakonu muszą iść w parze z rozwojem duchowym. Zwrócił również uwagę, że "świadectwo wiary wprowadzonej w czyn w parafii i lokalnej społeczności to jeden z najlepszych sposobów, w jaki można wspierać Kościół, który tak bardzo potrzebuje świadków". Wśród zadań, jakie postawili przed sobą Rycerze Kolumba jest promocja dziedzictwa duchowego bł. Jana Pawła II. Przez ostatni rok Rycerze Kolumba podczas spotkań zgłębiali nauczanie papieskie. - Oczekuje się od Rycerzy Kolumba w Polsce, że jako Jego rodacy będziemy umieli jak najlepiej Jego naukę przełożyć na codzienne działanie - stwierdził delegat stanowy.

Rycerze Kolumba są organizacją laikatu katolickiego, do której należy 2 mln członków. Warto dodać, że Polska to pierwszy kraj w Europie, w którym działają członkowie tej największej na świecie organizacji, do której należą tylko mężczyźni. Dzieło prężnie rozwija się w Polsce. Działa już 39 rad, które skupiają 2 tys. 152 członków.

Organizację założył pod koniec XIX wieku w New Haven, w stanie Connecticut, ks. Michael McGivney. Członkowie tej rodzinnej organizacji bratniej przysięgli bronić swojej ojczyzny, rodziny i wiary. Obecnie zakon pomaga rodzinom osiągnąć bezpieczeństwo finansowe poprzez ubezpieczenie na życie, renty dożywotnie i długoterminowe programy ubezpieczeniowe, poświęca wiele czasu służbie społecznej i wolontariatowi.

Organizacja została zalegalizowana w Stanach Zjednoczonych 29 marca 1882 r. Poza wspieraniem się wzajemnym i swych rodzin, Rycerze reagują na bieżące potrzeby, np. klęski żywiołowe, prowadzą szeroką działalność charytatywną, wspierają powołania, angażują się w obronę życia ludzkiego, sponsorują różne dzieła Kościoła (od odnowy fasady bazyliki św. Piotra po mniejsze inicjatywy przy kościołach parafialnych).

Rycerze Kolumba rozwinęli się od jednej rady liczącej kilku członków do ponad 14 tys. rad i ok. 2 milionów członków w USA, Kanadzie, Meksyku, Portoryko, Republice Dominikańskiej, Panamie, Gwatemali, na Filipinach, Bahamach, Wyspach Dziewiczych, Guam i Saipan oraz w Polsce. Wizja założyciela dotyczyła również programu ubezpieczeniowego, aby zapewnić byt wdowom i sierotom po zmarłych rycerzach. Program ubezpieczeniowy Zakonu rozrósł się, aby lepiej służyć coraz liczniejszej organizacji.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Rycerze Kolumba zmieniają świat na lepsze?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.