Rzecznik Episkopatu: ambony kościelne służą wyłącznie do głoszenia Słowa Bożego

Rzecznik Episkopatu: ambony kościelne służą wyłącznie do głoszenia Słowa Bożego
Fot. Onet News / YouTube
PAP / KAI / pk / kk

Msze św., nabożeństwa i liturgie są czasem rzeczywistego spotkania człowieka z Bogiem, budowania wspólnoty, pogłębiania wiary i korzystania z sakramentów. Ambona nie może służyć do żadnych innych celów niż głoszenie Słowa Bożego, przekazywanie nadziei i nauczania Kościoła katolickiego – podkreślił rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Rzecznik Episkopatu zaznaczył, że biskupi już w 2005 r. we wskazaniach KEP do nowego wydania Odnowionego Wprowadzenia do Mszału Rzymskiego zwracali uwagę, że "ambony nie powinno się wykorzystywać do wystąpień (przemówień), które nie są związane z proklamacją Słowa Bożego".

"Katolicy, oczywiście tak jak inni obywatele, mają prawo do czynnego zaangażowania w politykę dla dobra wspólnego, ale kościoły nie są miejscami, w których mogą być podejmowane działania z tym związane. Chrześcijanie od ponad dwóch tysięcy lat głoszą prawdę o miłości Boga do każdego człowieka, niezależnie od jego życiowej sytuacji. Kościół nikogo nie wyklucza ze swej wspólnoty, ale stawia także do realizacji konkretne wymagania, które wskazuje Dekalog, Ewangelia, nauka społeczna Kościoła katolickiego, a potwierdzają je kolejni papieże" - powiedział ks. Paweł Rytel-Andrianik.

DEON.PL POLECA

Rzecznik Episkopatu podkreślił również, że Kościół nie może angażować się w żadną z kampanii wyborczą, gdyż nie jest to jego rolą. "Jeżeli w jakimś miejscu, w kościele lub budynku parafialnym, pojawia się przypadek agitacji wyborczej, należy uznać to za naganne i niezgodne z misją Kościoła, którą jest głoszenie Ewangelii każdemu człowiekowi, niezależnie od poglądów politycznych. Świątynie nie są miejscami do uprawiania polityki, ale – jak podkreślał Jezus Chrystus – są domami modlitwy" – dodał.

W niedzielę miały miejsce dwa dyskusyjne wydarzenia. Pewne kontrowersje wywołał fakt przemówienia wicepremier Jadwigi Emilewicz, która była na Jasnej Górze z okazji trwającej pielgrzymki przedsiębiorców. Po mszy pojawiła się na ambonie i wygłosiła ponad 10-minutowe przemówienie. Mszę transmitowało TVP.

Jak informuje KAI w niedzielę późnym wieczorem ojcowie paulini wydali oświadczenie, w którym poinformowali o pracach nad dokumentem, który ma regulować zasady wystąpień osób świeckich podczas wydarzeń religijnych na Jasnej Górze.

"W odpowiedzi na bieżącą debatę publiczną informuję, iż od chwili powołania nowego zarządu Jasnej Góry, a więc od dnia 26 maja 2020, trwają prace nad stworzeniem dokumentu regulującego publiczne wystąpienia osób świeckich podczas wydarzeń religijnych oraz inne zagadnienia związane z organizacją i przebiegiem pielgrzymek do naszego Sanktuarium. Zakończenie prac planowane jest na koniec czerwca”  - poinformował o. Michał Legan OSPPE, rzecznik prasowy Jasnej Góry.

Z kolei w Rokitnie, po mszy odpustowej, wierni wraz z wojewodą lubuskim Władysławem Dajczakiem modlili się o reelekcję prezydenta Andrzeja Dudy. Tak opisał to wojewoda na facebookowym fanpage'u: "Po zakończonej Mszy Świętej wierni zgromadzeni w świątyni odmówili modlitwę w intencji ponownego wyboru Pana Prezydenta na kolejną kadencję".

Wojewoda lubuski odczytał również list Andrzeja Dudy skierowany do uczestników uroczystości, a także mieszkańców Ziemi Lubuskiej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Tomasz Ponikło

Poruszająca książka o ostatnich latach życia ks. prof. Józefa Tischnera

Przez lata przekazywał nam mądrość ludzi gór, bo jak wiadomo greccy filozofowie to też górale. Niósł ciężkie brzemię nauczyciela solidarności. Pokazywał, jak myśleć według wartości...

Skomentuj artykuł

Rzecznik Episkopatu: ambony kościelne służą wyłącznie do głoszenia Słowa Bożego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.