Rzecznik Episkopatu: przekaz informacji w mediach powinien odbywać się z poszanowaniem człowieka

Rzecznik Episkopatu: przekaz informacji w mediach powinien odbywać się z poszanowaniem człowieka
(fot. flickr.com/photos/episkopatnews)
PAP / jb

Przekazywanie informacji zarówno w mass mediach, jak i w mediach społecznościowych powinno zawsze odbywać się z poszanowaniem godności osoby ludzkiej - uważa rzecznik Episkopatu ks. Leszek Gęsiak SJ.

 

DEON.PL POLECABiuro Prasowe Konferencji Episkopatu Polski zauważyło w niedzielnym komunikacie, że 20 września przypada w Polsce Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu. Poinformowano, że z tej okazji rzecznik Episkopatu ks. Leszek Gęsiak SJ życzy wszystkim dziennikarkom i dziennikarzom "wytrwałości w docieraniu do prawdy oraz przenikliwości i mądrości w przekazywaniu informacji".

Ks. Gęsiak podkreślił, że przekazywanie informacji zarówno w mass mediach jak i w mediach społecznościowych powinno zawsze odbywać się z poszanowaniem godności osoby ludzkiej, o czym wielokrotnie przypominał św. Jan Paweł II jak i papież Franciszek.

„Przekazywane przez dziennikarzy informacje nie mogą być wymierzone w drugiego człowieka. Rzetelna komunikacja zawsze uwzględnia godność osoby i jej prawo do dobrego imienia” – zaznaczył rzecznik, cytowany w komunikacie biura prasowego KEP.

Przedstawiciel Kościoła odniósł się również do tegorocznego orędzia papieża Franciszka, w którym Ojciec Święty zachęca, by „oddychać prawdą dobrych historii, takich, które budują, a nie niszczą”.

„Papież Franciszek wzywa dziennikarzy, by unikali tworzenia historii, które +niszczą i rwą delikatne nici współistnienia+ odzierając człowieka z jego godności. Jednocześnie zachęca do przekazywania historii, które +pomagają odnaleźć korzenie i siłę, aby iść razem naprzód+” – dodał. 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
abp Wojciech Polak, Marek Zając

Bez kompromisów i skrępowania. Po ludzku

Czy Kościół powinien mieszać się do polityki? Czy Polska powinna przyjmować uchodźców? W jaki sposób mierzyć się z problemem pedofilii wśród księży? Co Kościół ma do powiedzenia kobietom, które...

Skomentuj artykuł

Rzecznik Episkopatu: przekaz informacji w mediach powinien odbywać się z poszanowaniem człowieka
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.