Rzym: inauguracja wystawy poświęconej bł. ks. Jerzemu Popiełuszce

Rzym: inauguracja wystawy poświęconej bł. ks. Jerzemu Popiełuszce
(fot. Lalupa / Wikimedia Commons / CC BY-SA 3.0)
2 lata temu
KAI / ms

Na Papieskim Uniwersytecie Urbaniana w Rzymie zainaugurowano wystawę pt. "Dekalog Księdza Jerzego" poświęconą bł. ks. Jerzemu Popiełuszce. Jest ona zachętą do spojrzenia na życie ks. Popiełuszki przez pryzmat wartości, którym był wiernym w swoim życiu i kapłańskiej posłudze. W sposób szczególny dedykowana jest ludziom młodym, nieznającym postaci współczesnego polskiego męczennika.

Przekaz tej wystawy wynika między innymi z doświadczeń kontaktów z ludźmi młodymi, zwłaszcza spoza Polski, którzy nie znają postaci księdza Jerzego i do których chcemy dotrzeć. Ta wystawa nie jest biografią pełną dat, ale opowieścią o człowieku. Wiele jest w niej nieznanych dotąd cytatów, wizerunków i charakterystycznych, a zarazem ulotnych elementów z życia księdza Jerzego - mówił w rozmowie z KAI Paweł Kęska, współautor wystawy "Dekalog Księdza Jerzego", zainaugurowanej dziś na terenie Papieskiego Uniwersytetu "Urbaniana".

Jak wyjaśnił, uważne obejrzenie całej wystawy, pomoże widzowi poznać nie tylko postać błogosławionego męczennika, ale też powojenną historię Polski. - Patrząc z punktu widzenia historii, ta wystawa zaczyna się Jałtą, a kończy wejściem Polski do Unii Europejskiej. Natomiast patrząc z perspektywy Ewangelii, życie księdza Jerzego układa się w Dekalog: zaczyna się od Przykazania Miłości, potem jest: Wiara i kolejnych osiem przykazań, a ostatnim z nich jest świętość, będąca celem, do którego zmierzamy.

Kęska podkreślił, że "Dekalog Księdza Jerzego" to także ciepła i ludzka opowieść o wyjątkowym człowieku, który budował swoje życie na fundamentach wspólnych ludziom mieszkającym w każdej szerokości geograficznej, takich, jak godność, męstwo, czy solidarność.

Otwarcie wystawy poprzedziła konferencja z udziałem m.in. Ambasadora RP przy Stolicy Apostolskiej Janusza Kotańskiego, metropolity białostockiego abp. Tadeusza Wojdy SAC; abp Edwarda Nowaka; wiceprezesa Fundacji "Dobro" im. ks. Jerzego Popiełuszki - Marka Popiełuszki; szefa Oddziału IPN w Białymstoku prof. Piotra Kordeli oraz rektora Urbaniany prof. Leonardo Sileo.

O tym, że bł. ks. Jerzy Popiełuszko jest dziś postacią aktualną, która powinna uchodzić za wzór kapłana, mówił w rozmowie z KAI Ambasador Janusz Kotański. - To był ideał kapłana: skromny, oddany wszystkim potrzebującym i pozbawiony lęku. Choć należy zaznaczyć: on się bał, lękał, ale przezwyciężył ten lęk, ponieważ kochał ludzi, Chrystusa i swoich rodaków. Ten błogosławiony męczennik głosił miłość przeciw nienawiści. Głosił wolność w ustroju, który apoteozował niewolę i był patriotą w Polsce komunistycznej, która nie pozwalała na czczenie najważniejszych polskich świąt 3 maja i 11 listopada. To, że tu na Urbanianie możemy oglądać tę wystawę, jest niezwykle ważne. Coraz więcej Włochów wie, kim on był, ale ta wiedza nie jest jeszcze pełna - podkreślił, dodając, że polski męczennik jest "świętym Jerzym naszych czasów, który oddał życie, pokonując smoka nienawiści".

Z kolei bratanek bł. ks. Popiełuszki i wiceprezes Fundacji "Dobro" jego imienia zaznaczył, że polski męczennik jest dziś czczony w najodleglejszych zakątkach świata.

- Od 31 mieszkam w Chicago i widzę, jak nie tylko Polonia, ale też Amerykanie czczą księdza Jerzego. Prowadzę na Facebooku profil ks. Jerzego, który śledzi ponad 6 tys. ludzi z całego świata. Mam też kontakt z wieloma grupami, m.in. ze wspólnotą ministrantów z Filipin, którzy za swojego patrona obrali sobie właśnie księdza Jerzego. Są też m.in. grupy z Brazylii, Argentyny, Niemiec, Włoch, państw Afrykańskich.

Jak zapowiedział, wystawa, która obecnie znajduje się w Rzymie, najprawdopodobniej zostanie przetłumaczona także na inne języki i będzie można ją oglądać przy polskich placówkach dyplomatycznych zagranicą. Zaznaczył też, że trwają prace nad otwarciem w Okopach, miejscu urodzin ks. Popiełuszki, muzeum, które będzie jemu poświęcone.

- Chcemy, aby było to godne centrum księdza Jerzego, które połączy inne muzea i będzie sercem miejsc pamięci poświęconych ks. Jerzemu.Bo w tym była siła ks. Jerzego: on łączył ludzi - mówił.

Wystawa "Dekalog Księdza Jerzego" została otwarta na Papieskim Uniwersytecie Urbaniana z inicjatywy Ambasady Polskiej przy Stolicy Apostolskiej, Instytutu Pamięci Narodowej, Marszałka Województwa Podlaskiego i Fundacji im. Ks. Jerzego Popiełuszki "Dobro". Przy okazji jej otwarcia, przedstawiono też włoskie wydanie biografii ks. Jerzego autorstwa E. Czaczkowskiej i T. Wiścickiego, a także włoskojęzyczną broszurę poświęconą męczennikowi, autorstwa prof. Jana Żaryna.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Rzym: inauguracja wystawy poświęconej bł. ks. Jerzemu Popiełuszce
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.