Rzym: kard. Tagle ponownie przewodniczącym Caritas Internationalis

Rzym: kard. Tagle ponownie przewodniczącym Caritas Internationalis
(fot. youtube.com)
KAI / sz

Arcybiskup Manili, kard. Luis Antonio Cardinal G. Tagle został wybrany na drugą czteroletnią kadencję przewodniczącym Caritas Internationalis - podał na koncie facebook Krajowy Sekretariat ds. Działań Społecznych oraz Sprawiedliwości i Pokoju episkopatu Filipin.

 

Obradująca od wcziraj w Rzymie Caritas Internationalis jest największą światową katolicką organizacją dobroczynną. Istnuieje od 1951 roku i skupia 165 stowarzyszeń i związków krajowych.

Luis Antonio ("Chito") Tagle Gokim urodził się 21 czerwca 1957 w Manili. Ma za sobą studia filozoficzne w stołecznym seminarium duchownym i teologiczne na stołecznym uniwersytecie oraz na Katolickim Uniwersytecie Ameryki w Waszyngtonie (1987-91). Kształcił się też w Instytucie Pawła VI w Manili. Święcenia kapłańskie jako prezbiter archidiecezji manilskiej przyjął 27 lutego 1982 w mieście Imus na wyspie Luzon, gdzie mieszka jego rodzina, po czym pracował duszpastersko w parafiach stołecznych, a w latach 1982-83 był ojcem duchownym, a następnie rektorem seminarium diecezjalnego w Imusie.

W latach 1985-92 uzupełniał studia w Rzymie, a po powrocie do diecezji Imus pełnił w niej różne funkcje, m.in. był proboszczem miejscowej katedry (1998-2001). W latach 1997-2001 był członkiem Międzynarodowej Komisji Teologicznej, podlegającej Kongregacji Nauki Wiary. Głosił kazania, rekolekcje i konferencje w różnych środowiskach, m.in. do księży, osób zakonnych i różnych grup świeckich w kraju i za granicą. Ceniono go jako świetnego mówcę.

DEON.PL POLECA

22 października 2001 Jan Paweł II mianował go biskupem Imusu - sakrę nominat przyjął 12 grudnia tegoż roku. Bardzo ożywił tam działalność duszpasterską, zwłaszcza wśród młodzieży, dla której przygotowywał cotygodniowe rozważania biblijne na wideo. W łonie Konferencji Biskupów Katolickich Filipin stał na czele Komisji Nauki Wiary. W 2009 zorganizował w swej diecezji pierwsze spotkanie młodych pokoleń katolików z Azji, będące kontynentalną wersją Światowych Dni Młodzieży.

13 października 2011 Benedykt XVI mianował go arcybiskupem metropolitą Manili a na konsystorzu 24 listopada 2012 włączył go w skład Kolegium Kardynalskiego (jako siódmego Filipińczyka), którego arcybiskup Manili został wówczas najmłodszym członkiem. W dniach 12-13 marca 2013 kard. Tagle wziął udział w konklawe, które wybrało obecnego papieża Franciszka. Wcześniej uchodził zresztą za jednego z kandydatów na nowego Biskupa Rzymu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Rzym: kard. Tagle ponownie przewodniczącym Caritas Internationalis
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.