Rzym: rozpoczął się proces beatyfikacyjny byłego generała jezuitów o. Pedro Arrupe

Rzym: rozpoczął się proces beatyfikacyjny byłego generała jezuitów o. Pedro Arrupe
(fot. jesuites.com)
KAI / ml / pch

W Rzymie został oficjalnie otwarty proces beatyfikacyjny byłego generała zakonu jezuitów, o. Pedro Arrupe. Poinformował o tym 14 listopada w liście do członków swego zakonu obecny generał o. Arturo Sosa.

Ojciec Pedro Arrupe był 28. generalnym przełożonym Towarzystwa Jezusowego założonego w XVI wieku przez św. Ignacego Loyolę. Urodził się 14 listopada 1907 r. w Kraju Basków. Do Towarzystwa Jezusowego wstąpił w 1927 r. po czterech latach studiów medycznych na uniwersytecie w Madrycie. Studiował w czasie formacji zakonnej w Hiszpanii, Belgii oraz Holandii. Po święceniach kapłańskich w 1936 został wysłany do USA. Chciał być misjonarzem, ale jego przełożeni kierowali go w stronę studiów z dziedziny etyki.

Czytaj też: Arturo Sosa SJ: do tej powołani są jezuici »

W 1938 roku jednak jego marzenia się zrealizowały. Został wysłany na misje do Japonii. Dzięki swojej wiedzy teologicznej i umiejętnościom udało mu się odnaleźć w całkowicie odmiennych warunkach kulturowych tego kraju. Po kilku latach owocnego w wiele nawróceń działania została mu powierzona misja magistra nowicjatu w Hiroszimie.

6 sierpnia 1945 roku wraz z nowicjuszami przeżył wybuch bomby atomowej. Mając doświadczenie medyczne, jako jeden z pierwszych pośpieszył z pomocą ofiarom. Zamienił dom w szpital polowy i niestrudzenie całymi dniami zajmował się tymi, którzy przetrwali.

Czytaj też: Jezuici cudem przeżyli wybuch bomby atomowej »

22 maja 1968 r. wybrano go na generała Towarzystwa Jezusowego. Odpowiadając na potrzeby świata, podejmował rozległą działalność na rzecz sprawiedliwości społecznej, odnowił ducha jezuickiego szkolnictwa i wprowadził Towarzystwo Jezusowe w posoborową odnowę Kościoła.

W sierpniu 1981 r. o. Arrupe uległ paraliżowi. Początkowo zakonem kierował wyznaczony przez Jana Pawła II komisarz o. Paolo Dezza. W 1983 r. dokonano wyboru nowego generała, którym został o. Peter-Hans Kolvenbach z Holandii.

Czytaj też: Jego słowa będą inspirowały następne pokolenia »

Ojciec Pedro Arrupe zmarł 5 lutego 1991 r. W 1995 r. na życzenie o. Kolvenbacha, trumnę ze zwłokami jego poprzednika przeniesiono do kościoła jezuitów Il Gesù w Rzymie, gdzie pochowany jest również św. Ignacy Loyola. W 2013 r. niedługo po swoim wyborze na stolicę piotrową przy grobie o. Arrupe modlił się papież Franciszek.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Ignacio Echániz SJ
32,44 zł
59,00 zł

Książka opisuje ludzi, którzy tę historię tworzyli. Głównymi pretendentami do chwały są święci i błogosławieni reprezentujący ideały oraz misję Towarzystwa Jezusowego. Wśród nich znajdziemy wybitne postaci wyróżnione przez historię, mimo że nie doczekały się oficjalnego...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Rzym: rozpoczął się proces beatyfikacyjny byłego generała jezuitów o. Pedro Arrupe
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.