Rzym: rozpoczynają się obchody 45. rocznicy wyboru św. Jana Pawła II

Rzym: rozpoczynają się obchody 45. rocznicy wyboru św. Jana Pawła II
Karol Wojtyła jako Jan Paweł II na balkonie bazyliki św. Piotra w dniu wyboru (fot. domena publiczna)
PAP / tk

W Rzymie rozpoczynają się w czwartek uroczystości z okazji przypadającej 16 października 45. rocznicy wyboru św. Jana Pawła II. W poniedziałkowych obchodach udział weźmie prezydent RP Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą.

Wieczorem w czwartek w polskim kościele św. Stanisława w Wiecznym Mieście odbędzie się projekcja filmów „Apartament” Macieja Czajkowskiego i Przemysława Hausera oraz „Metr od świętości”, opartego na wspomnieniach papieskiego fotografa Arturo Mariego. Reżyserami dokumentu są Przemysław Hauser i Cezary Grzesiuk. Po pokazie zorganizowany zostanie panel dyskusyjny, w którym weźmie udział między innymi Arturo Mari.

W poniedziałek, w rocznicę wyboru papieża Polaka, mszy przy jego grobie w bazylice Świętego Piotra, rozpoczynającej się o godz. 7.15, będzie przewodniczyć metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski.

Również w bazylice watykańskiej o godz. 15.00 uroczystą mszę odprawi przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski arcybiskup Stanisław Gądecki. Obecna będzie para prezydencka. Oprawę muzyczną liturgii wykona zespół "Mazowsze".

DEON.PL POLECA

"Mazowsze" wystąpi następnie o godz. 19.00 w bazylice Matki Bożej Większej na koncercie dziękczynnym za pontyfikat św. Jana Pawła II. Wydarzenie to odbędzie się z inicjatywy ambasady RP przy Stolicy Apostolskiej. Uczestniczyć w nim będzie prezydent Duda z małżonką.

21 października, a więc w przeddzień liturgicznego wspomnienia św. Jana Pawła II, ustanowionego w rocznicę inauguracji jego pontyfikatu, arcybiskup Jędraszewski wygłosi w auli polskiego kościoła referat poświęcony myśli teologicznej polskiego papieża. Zaprezentowane zostaną dzieła teologiczne Karola Wojtyły, wydane przez Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie oraz Uniwersytet Papieski Jana Pawła II.

Rocznicowe uroczystości zakończy polonijne czuwanie modlitewne 22 października o godz. 19.30 na placu Świętego Piotra.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Jan Paweł II, kard. Stefan Wyszyński

Słowa, które zmieniają świat

Listy dwóch wielkich przywódców – Jana Pawła II i kardynała Stefana Wyszyńskiego – zaskakują swoją mocą i aktualnością. Ich słowa wpłynęły na rozwój wypadków w Polsce i na świecie. W tej...

Skomentuj artykuł

Rzym: rozpoczynają się obchody 45. rocznicy wyboru św. Jana Pawła II
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.