Salezjanie w Żytomierzu organizują dzieciom wakacje od wojny

Salezjanie w Żytomierzu organizują dzieciom wakacje od wojny
Fot. PAP/EPA/DUMITRU DORU
Łukasz Sośniak SJ / vaticannews.va / tk

Od początku wojny na Ukrainie żytomierscy salezjanie zajmują się dostarczaniem żywności dla wojska i osób najbardziej potrzebujących. Z Włoch sprowadzili dwie kuchnie kontenerowe, umożliwiające przygotowywanie ciepłych posiłków w terenie. Zakonnicy współpracują też z lokalną Caritas i szpitalami, którym przekazują środki medyczne otrzymane od darczyńców.

Pomimo działań wojennych nadal prowadzą szkołę, w której część zajęć odbywa się online. Obecnie trwają przygotowania do zbliżającego się roku szkolnego.

Oprócz szkoły w Żytomierzu działa także salezjańskie oratorium, do którego dzieci cztery razy w tygodniu przychodzą na zajęcia popołudniowe. Szczególnie te, które uczą się przez Internet i mają większą potrzebę przebywania z rówieśnikami. U wielu uczniów obecna sytuacja powoduje lęk i traumę. Dlatego salezjanie postanowili zorganizować dla nich półkolonie a teraz wyjazd do Włoch.

- Większość akcji już się zakończyła, np. wyjazd dla siedemnastu dzieciaków na południe Polski, gdzie zwiedzaliśmy głównie Kraków i okolice. Największą zorganizowaną przez nas akcją były letnie półkolonie. Przeprowadziliśmy dwa turnusy po dwa tygodnie, z których skorzystało łącznie 200 podopiecznych. Organizowaliśmy dla nich czas codziennie od 9.00 do 17.00 - mówi ks. Michał Wocial, dyrektor salezjańskiej placówki.

- Obecnie trwa kolejny wyjazd do Polski w okolice Krakowa, a od 19 sierpnia grupa ponad 40 dzieci pojedzie do Włoch. W programie jest Toskania i Liguria. Ten wyjazd został zorganizowany dzięki wsparciu włoskiej Caritas. Będzie czas i na modlitwę, elementy katechezy i zwiedzanie okolic, ale także na pracę w grupach, podczas której dzieci będą zapoznawały się z miejscową kulturą. Będą też oczywiście wyjścia nad morze i w góry – dodaje ks. Wocial.

Źródło: KAI / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Mirosława Kareta

Każdy zabiera w podróż jakąś tajemnicę…

Odludne miejsca na Kaszubach, tchnące jeszcze pogańską magią. Jak co roku grupa studentów organizuje tam spływ kajakowy. Tym razem do wyprawy przyłączają się rodziny z dziećmi, kilka par i...

Skomentuj artykuł

Salezjanie w Żytomierzu organizują dzieciom wakacje od wojny
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.