Sanktuarium w Łagiewnikach wdraża procedury prewencyjne aby chronić dzieci i młodzież

Sanktuarium w Łagiewnikach wdraża procedury prewencyjne aby chronić dzieci i młodzież
(fot. Krystyna Pruchniewska [CC BY-SA 4.0])

Wczoraj informowaliśmy o wstrząsającym nagraniu "Sanktuarium w Łagiewnikach przyjmuje pedofila". Do sprawy odniosła się rzecznik sanktuarium w przesłanym do nas oświadczeniu.

Nagranie opublikowano na YouTube'owym kanale "W obronie ofiar". Jego autorem jest Paweł Kostowski, filmowiec i świecki katolik, znany również z petycji wzywającej zakon chrystusowców do wycofania skargi kasacyjnej. Paweł skontaktował się z dwoma sanktuariami i podszywając się za ksiedza, prosił o rezerwację pokoju dla niego i trzynastoletniej "Oli". W ten sposób sprawdzał, czy pracownicy domów noclegowych w tego typu miejscach są odpowiednio przeszkoleni, by nie pozwolić na podobny proceder. Ku jego zdziwieniu w Łagiewnikach nie spotkał się z odmową.
Do publikacji nagrania odniosło się Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Otrzymaliśmy specjalne oświadczenie rzecznik Sanktuarium, którego treść publikujemy poniżej. Sanktuarium przeprasza za zaistniałą sytuację i deklaruje, że już przedsięwzięło odpowiednie środki, aby do tego typu sytuacji nie doszło w przyszłości. Pracownik otrzymał pouczenie, a władze sanktuarium zadecydowały o przeprowadzeniu szkolenia dla wszystkich pracowników Domu Duszpasterskiego z zasad prewencji.

OŚWIADCZENIE

W związku z opublikowanym w Internecie materiałem  pt. "Sanktuarium w Łagiewnikach przyjmuje pedofila", zawierającym zapis telefonicznej rozmowy, w czasie której mężczyzna podający się za księdza prosił o dokonanie rezerwacji pokoju dla siebie oraz dla osoby małoletniej, informujemy, że z pracownikiem recepcji Domu Duszpasterskiego, który dokonał takiej rezerwacji, została przeprowadzona rozmowa dyscyplinarna oraz wyciągnięte konsekwencje służbowe.
Aby podobna sytuacja nigdy więcej się nie powtórzyła, podjęliśmy decyzję o przeprowadzeniu w najbliższym czasie szkolenia dla wszystkich pracowników Domu Duszpasterskiego z zasad prewencji oraz o wypracowaniu kodeksu właściwych praktyk obowiązującego wszystkich pracujących w Domu Duszpasterskim.
W tym celu jesteśmy w kontakcie z ks. Piotrem Studnickim, kierującym pracami nowo powstałego Biura Delegata Konferencji Episkopatu Polski ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży.
Przepraszamy za zaistniałą sytuację, która nigdy nie powinna się wydarzyć i zapewniamy, że dołożymy wszelkich starań, aby Dom Duszpasterski był środowiskiem bezpiecznym dla dzieci i młodzieży.  
Małgorzata Pabis
Rzecznik Prasowy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia

Sanktuarium w Łagiewnikach wdraża procedury prewencyjne aby chronić dzieci i młodzież - zdjęcie w treści artykułu

DEON.PL POLECA

Redaktor i publicysta DEON.pl, pracuje nad doktoratem z metafizyki na UJ, współpracuje z Magazynem Kontakt, pisze również w "Tygodniku Powszechnym"

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Adam Żak SJ

Rozliczenie z problemem pedofilii w polskim Kościele

Ujawnienie skali wykorzystywania seksualnego nieletnich przez osoby duchowne wstrząsnęło Kościołem w Polsce i na świecie. Reakcje hierarchów były skrajne: od lęku przed ujawnieniem długo skrywanej prawdy po chęć...

Skomentuj artykuł

Sanktuarium w Łagiewnikach wdraża procedury prewencyjne aby chronić dzieci i młodzież
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.