Sarkofag sprzed wieków odkryty w świdnickiej katedrze. "To ogromne zaskoczenie"

Sarkofag sprzed wieków odkryty w świdnickiej katedrze. "To ogromne zaskoczenie"
W świdnickiej katedrze odkryto sarkofag z XVII wieku (fot. diecezja.swidnica.pl)
diecezja.swidnica.pl / tk

W katedrze pw. św. Stanisława i św. Wacława w Świdnicy na Dolnym Śląsku doszło do sensacyjnego odkrycia. Podczas prowadzonych tam prac związanych z przygotowaniem krypty - miejsca pochówku dla biskupów świdnickich, znaleziono tajemniczy sarkofag. - To ogromne zaskoczenie, choć nie raz historycy przekonywali nas o wielu tajemnicach skrywanych przez katedrę – powiedział biskup diecezji świdnickiej Marek Mendyk.

Sensacyjne odkrycie w świdnickiej katedrze

"Do odkrycia doszło w czasie przebudowy dawnej kotłowni znajdującej się w południowej części świątyni pod kaplicami Matki Bożej Świdnickiej i św. Józefa. W czasie zbijania tynku okazało się, że za jedną ze ścian (pod kaplicą Trzech Króli) znajduje się kolejne pomieszczenie, a w nim cynowy sarkofag z XVII w. zdobiony polichromią" – czytamy na stronie diecezja.swidnica.pl.

Według historyka Sobiesława Nowotnego malowidła przedstawiające elementy rynsztunku bojowego, jak i elementy uzbrojenia oficerskiego znajdujące się wewnątrz sarkofagu potwierdzają historyczne zapiski informujące o tym, kogo pochowano wewnątrz.

Kto został pochowany wewnątrz sarkofagu?

- W 1935 r. Niemcy dokładnie opisali wszystkie krypty znajdujące się w tym miejscu. Dzięki temu wiemy, że znaleziony sarkofag należał do hrabiego Georga von Schlicka, austriackiego dowódcy z okresu wojny trzydziestoletniej. Według inskrypcji na trumnie zginął 1 listopada 1640 r. na przedpolach Jeleniej Góry, obleganej przez wojska cesarskie – wyjaśnia Nowotny.

DEON.PL POLECA

Historyk zaznacza, że odkrycie sarkofagu w świdnickiej katedrze może być początkiem kolejnych sensacyjnych znalezisk w tym miejscu. - Myślę, że to nie koniec odkryć w tym miejscu. Źródła historyczne mówią jeszcze o dwóch innych trumnach znajdujących się w tej krypcie, a należących do cesarskiego pułkownika von Poppingen i kanclerza świdnicko-jaworskiego p. von Oberga. Wiadomo też, że za opisanym pomieszczeniem kryje się kolejne, które jest sprawdzane. Podobnych miejsc jest tutaj więcej: pod ołtarzem głównym, w zakończeniach nawy północnej czy pod kaplicą św. Jana Chrzciciela – zauważył Sobiesław Nowotny.

Bp Mendyk o odkryciu: "To ogromne zaskoczenie"

Odkrycie skomentował także biskup diecezji świdnickiej Marek Mendyk. - To ogromne zaskoczenie, choć nie raz historycy przekonywali nas o wielu tajemnicach skrywanych przez katedrę. Część z nich ujawniła już renowacja nawy głównej, ale to pewnie nie koniec. Przyjmujemy to jako wyzwanie i zachętę do stawiania odważnych pytań i szukania rozwiązań na pokazanie tego wyjątkowego dziedzictwa – stwierdził hierarcha.

Źródło: diecezja.swidnica.pl / tk

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Andrzej Kozioł

Magia dawnego Krakowa to opowieść o życiu miasta i jego mieszkańców, tak barwna niczym krakowska szopka.

Czym pachniało miasto i co serwowano na ucztach pod dachem Sukiennic? Kto jeździł zaczarowaną dorożką i kiedy rozpoczęła się...

Skomentuj artykuł

Sarkofag sprzed wieków odkryty w świdnickiej katedrze. "To ogromne zaskoczenie"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.