ŚDM w Lizbonie 20 razy droższe niż te organizowane w Krakowie

ŚDM w Lizbonie 20 razy droższe niż te organizowane w Krakowie
ŚDM w Lizbonie będą najdroższymi, jakie do tej pory organizowano (fot. depositphotos.com)
PAP / tk

Wydatki poniesione ze środków publicznych na organizację Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie będą 20 razy większe niż podczas zorganizowanej w 2016 r. edycji tej imprezy w Krakowie - oceniły w środę portugalskie media.

Najwyższa w historii kwota na organizację ŚDM

Komentatorzy wskazali, że kwota 80 mln euro zaplanowana ze środków publicznych na organizację imprezy, która odbędzie się w Lizbonie pomiędzy 1 a 6 sierpnia 2023 r., jest jedną z najwyższych w historii ŚDM.

Portal Sapo odnotował, że na ostatnią w Europie edycję tej młodzieżowej imprezy, która odbyła się w Krakowie, z budżetu publicznego wydatkowano 4 mln euro. “Środki te wydano na zapewnienie służb ratownictwa medycznego, sprzątania miasta, a także na pokrycie kosztów transportu pielgrzymów” - napisał lizboński portal.

Od końca stycznia w Portugalii trwa ożywiona debata na temat wysokich kosztów, jakie budżet Portugalii oraz Lizbony poniesie w związku z organizacją ŚDM w tym mieście.

Media ujawniły, że ponad 90 proc. podpisanych umów na realizację inwestycji służących ŚDM w Lizbonie odbyło się bez organizacji przetargów. Wśród nich jest budowa ołtarza, którego koszt szacowany jest na 4,2 mln euro.

Ratusz Lizbony ocenia, że łączne koszty organizacji wydarzenia wyniosą co najmniej 160 mln euro, z czego połowę ma pokryć Kościół.

W sumie ze środków publicznych na organizację Światowych Dni Młodzieży trafi 80 mln euro, z czego z budżetu rządu Portugalii 36,5 mln euro, a 43,5 mln euro z budżetów trzech powiatów: Lizbony, Loures i Oeiras.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Praca zbiorowa

Pragnę wam powiedzieć, co mam nadzieję, że nastąpi po Światowym Dniu Młodzieży: mam nadzieję, że będzie hałas. Będzie hałas tutaj, w Rio, będzie hałas. Chciałbym jednak, by was było słychać w diecezjach, chcę, aby się...

Skomentuj artykuł

ŚDM w Lizbonie 20 razy droższe niż te organizowane w Krakowie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.