Sekretarz generalny ONZ: Franciszek otworzył oczy światu

Sekretarz generalny ONZ: Franciszek otworzył oczy światu
Papież Franciszek (fot. Grzegorz Gałązka)
vaticannews.va/mk

Antonio Guterres, sekretarz generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych, pisze, że encyklika "Laudato si’" papieża Franciszka otworzyła oczy świata na konieczność dbania o naturę.

Papież Franciszek napisał przedmowę do książki poświęconej recepcji encykliki Laudato si’, autorstwa sekretarza generalnego ONZ. Publikacja w formie e-booka wydana została w związku z rozpoczynającą się dziś konferencją klimatyczną COP26 w Glasgow.

Antonio Guterres stawia tezę, że encyklika społeczna Franciszka otworzyła światu oczy na to, iż pogodzenie się z naturą musi być priorytetem XXI w. - pisze Łukasz Sośniak SJ w serwisie vaticannews.va.

Od 12 listopada tekst będzie można bezpłatnie pobrać ze strony Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka. Publikacja zawiera wypowiedzi działaczy ekologicznych, ambasadorów, ludzi Kościoła i przedstawicieli innych wyznań chrześcijańskich na temat odbioru encykliki społecznej Franciszka na całym świecie. Jej przesłanie - zdaniem sekretarza generalnego ONZ - wywarło pozytywny wpływ nie tylko na instytucje religijne, ale także na politykę rządów i myślenie jednostek.

W przedmowie papież wskazuje na poważne konsekwencje naszych zaniedbań w trosce o wspólny dom, spotęgowane przez pandemię koronawirusa. Połączone ze sobą kryzysy Franciszek odczytuje jednak także jako szansę. Podkreśla, że są one dobrą okazją do rozpoznania i wyciągnięcia wniosków z błędów przeszłości.

Zdaniem papieża obecny kryzys powinien skłonić nas do uznania cierpienia świata za swoje własne i podjęcia decyzji o zmianie stylu życia na bardziej przyjazny planecie.

„Nadszedł czas, aby wypracować nową formę powszechnej solidarności opartej na braterstwie, miłości, wzajemnym zrozumieniu: solidarności, która ceni ludzi bardziej niż zysk, która poszukuje nowych sposobów rozumienia rozwoju i postępu” - napisał Franciszek.

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek

„Pochwalony bądź” – tytuł najnowszej encykliki papieża Franciszka został zaczerpnięty z kantyku św. Franciszka z Asyżu, głoszącego chwałę cudu stworzenia.

Encyklika jest apelem papieża, aby ludzie zaczęli szanować naturę stworzoną przez Boga, jednocząc się w...

Skomentuj artykuł

Sekretarz generalny ONZ: Franciszek otworzył oczy światu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.