Papież: nie chodzi się na Mszę, by krytykować

(fot. EPA/ETTORE FERRARI)
KAI / PAP / Radio Watykańskie / CTV / psd

O znaczeniu Eucharystii dla życia chrześcijańskiego mówił Ojciec Święty podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. Papież wskazał, że powinna nam ona uświadamiać, iż osoby z którymi gromadzimy się na liturgii są naszymi braćmi i siostrami, uczestnictwo w niej powinno poszerzać nasze serce na przebaczenie braci i na pojednanie oraz prowadzić do jedności między wiarą a życiem. Na placu św. Piotra zgromadziło się około 12 tys. wiernych.

Tekst papieskiej katechezy - zobacz

Franciszek podkreślił, że w Eucharystii Chrystus nieustannie ponawia dar z siebie, uczyniony na krzyżu a całe Jego życie jest aktem całkowitego udzielania siebie. Lubił On przebywać z ludźmi, dzielić ich pragnienia i problemy. Wskazuje to nam, że uczestnicząc we Mszy św. powinniśmy dostrzegać w innych biorących w niej udział naszych braci i siostry, i wychodzić do ubogich i chorych, zepchniętych na margines, rozpoznając w nich oblicze Chrystusa.

Ojciec Święty zauważył, że w ofiarowanym przez nas chlebie i winie ponawiany jest dar ciała i krwi Chrystusa na odpuszczenie naszych grzechów. "To najlepiej podsumowuje najgłębszy sens ofiary Pana Jezusa i z kolei poszerza nasze serce na przebaczenie braci i na pojednanie" - stwierdził papież. Podkreślił, że jeśli każdy z nas nie czuje potrzeby łaski Bożego miłosierdzia, nie czuje się grzesznikiem, to lepiej, żeby nie chodził na Mszę św. Wskazał, że z Eucharystii wypływają i zawsze w niej nabierają kształtu misja i tożsamość Kościoła. "Przez Eucharystię Chrystus pragnie wejść w nasze życie i przeniknąć je Swoją łaską, tak aby w każdej wspólnocie chrześcijańskiej była spójność między liturgią a życiem"- powiedział Franciszek.

W środowej katechezie na temat Eucharystii papież mówił, że należy ją przeżywać w duchu wiary i modlitwy. Zachęcił wiernych do refleksji nad tym, w jaki sposób postrzegają i traktują inne osoby, z którymi uczestniczą we mszy. "Czy Eucharystia sprawia, że naprawdę rozpoznajemy w nich braci i siostry; czy potrafimy radować się z tymi, którzy się weselą i płakać z tymi, którzy płaczą; wychodzić naprzeciw ich potrzebom?" - pytał.

DEON.PL POLECA

Franciszek dodał, że wierzący muszą przemyśleć to, na ile udział w Eucharystii budzi w nich poczucie, że im przebaczono i gotowość do przebaczania innym. Podkreślił, że niedzielna msza to nie “święto, wydarzenie towarzyskie, tradycja". To wprowadzenie do autentycznej komunii z Jezusem - przypomniał.

Papież mówił: zamiast obmawiać innych “musimy troszczyć się o naszych braci w potrzebie". Zwrócił uwagę na wynikające z kryzysu problemy socjalne, takie jak bezrobocie.

Następnie Franciszek zauważył, że celebracja eucharystyczna może być "nienaganna i przepiękna", ale niekiedy brakuje w niej "spójności między liturgią a życiem".

Na zakończenie audiencji papież pozdrowił biskupów czeskich, z kardynałami Duką i Vlkiem, rozpoczynających wizytę "ad limina Apostolorum". Poprosił ich, by przekazali jego pozdrowienia księżom, zakonnikom, zakonnicom oraz wiernym świeckim. Ojciec Święty zapewnił o swojej modlitwie za biskupów oraz osoby powierzone ich pasterskiej trosce, prosząc zarazem o modlitwę w swojej intencji. Franciszek poświęcił też korony czeskiego Palladium. jest ono przechowywane w sanktuarium w Starym Bolesławcu i stanowi jeden z symboli czeskiej tożsamości narodowej. Chodzi o pochodzącą z przełomu XIV i XV wieku płaskorzeźbę, przedstawiającą Matkę Bożą z Dzieciątkiem, wiązaną z początkami ewangelizacji Czech i Moraw.

Papież pozdrowił Polaków, zachęcając ich do przeżywania z wiarą tejemnicy zabawienia: "Drodzy polscy pielgrzymi! Serce napełnia się ufnością i nadzieją, gdy pomyślimy o zapewnieniu Jezusa: «Kto spożywa moje Ciało i pije moją Krew, ma życie wieczne, a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym» (J. 6,54). Przeżywajmy Eucharystię w duchu wiary i modlitwy, z pewnością, że Pan dokona tego, co obiecał. Niech Jego błogosławieństwo stale wam towarzyszy".

Więcej»

Tekst papieskiej katechezy - zobacz

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Papież: nie chodzi się na Mszę, by krytykować
Komentarze (4)
12 lutego 2014, 17:04
jazmig, ofiara, to rodzaj daru. MOżna więc zqamiast ofiara, użyćsłowa dar
jazmig jazmig
12 lutego 2014, 16:54
Jeśli każdy z nas nie czuje potrzeby łaski Bożego miłosierdzia, nie czuje się grzesznikiem, to lepiej, żeby nie chodził na Mszę św.! Nie podzielam tej opinii papieża. Nawet, gdy ktoś przychodzi na mszę św. z przymusu, zawsze coś z niej wyniesie, Chrystus jakoś go tam ruszy, a owoce tego mogą się pojawić o wiele później ale się pojawią. W tym ofiarowanym przez nas chlebie i winie, wokół których się gromadzimy, za każdym razem jest ponawiany dar ciała i krwi Chrystusa na odpuszczenie naszych grzechów. To nie jest dar, lecz ofiara. Niby niewielka różnica, ale w rzeczywistości jest to różnica ogromna. Pan Jezus ofiarował się za nas Ojcu, a nie obdarował Go.
12 lutego 2014, 14:31
Papież ma rację, <a href="http://misjakultura.blogspot.com/2014/01/katolicki-styl-zycia.html">Msza Święta z założenia ma wiązaćżycie codzienne z NIebiosami,</a> z Chrystusem, wiązaćnas z całym KOśćiołem, z innymi ludźmi. W tym pomaga właściwie rozumiana tradycja. <a href="http://misjakultura.blogspot.com/2014/01/odwoac-niesuszna-krytyke-czy-forma-bya.html">Tylko niektórzy rozumiejąsłowa papieża opacznie, i wszysztkich tych, co przywiązająwagędo tradycji oskarżająo wewnętrzną pustkę, o formalizm, bezrefleksyjność, niezrozumienie i takie tam.</a> Skąd oni to wiedzą? Czy przenikają ich serca, żę podejmują siętakich wyroków skazujących? <a href="http://misjakultura.blogspot.com/2014/01/odwoac-niesuszna-krytyke-czy-forma-bya.html">Przeczytaj o owej niesłusznej ocenie</a>  Uważam, że nie wchodząc w w krytykanctwo, odrzucając jedynie niesłuszną, powyżej opisaną krytykętradycji można pokazać, jak cenne dla wiązania Mszy Świętej z  życoiem cidziennym jest zachowanie tradycyjnych form liturgicznych, które w wyniku powyżej opisanej pochopnej i krzywdzącej oceny odrzucono: http://misjakultura.blogspot.com/2014/01/katolicki-styl-zycia.html
J
Jan
12 lutego 2014, 14:26
Całośc na żywo w TV Trwam i nadal do zobaczenia na portalu Radio Maryja. A od godz. 24. 000 w piątek 14. 02. 2014 r dla każdego odbircy telewizji na multipleksie cyfrowym - Msza Św. na Jasnej Górze na inaugurację i przekazanie Relikwi Św. Siostry faustyny