Papież o szokującym geście Jezusa. Oto, co ci mówi, gdy myślisz "jestem szmatą"

Papież o szokującym geście Jezusa. Oto, co ci mówi, gdy myślisz "jestem szmatą"
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)
KAI / kw

O Bożym przebaczeniu budzącym w nas nadzieję mówił dziś papież podczas audiencji ogólnej. Ojciec Święty przypomniał, że wszyscy jesteśmy grzesznikami, potrzebującymi miłosierdzia Boga, który ma moc, aby nas przemienić i każdego dnia dać nam nadzieję na nowo.

Zachęcił też chrześcijan do głoszenia Bożego miłosierdzia wszystkim ludziom. Słów Franciszka w auli Pawła VI wysłuchało dziś około 8 tys. osób.

Oto tekst papieskiej katechezy w tłumaczeniu na język polski:

Drodzy bracia i siostry, dzień dobry!

DEON.PL POLECA

Słyszeliśmy reakcję gości faryzeusza Szymona: "Któż On jest, że nawet grzechy odpuszcza?" (Łk 7,49). Jezus dokonał właśnie szokującego gestu. Pewna mieszkająca w tym mieście kobieta, znana wszystkim jako grzesznica, weszła do domu Szymona, padła do stóp Jezusa i namaściła Jego nogi wonnym olejkiem. Wszyscy obecni przy stole szemrali: jeśli Jezus jest prorokiem, to nie powinien przyjąć gestów tego typu od kobiety takiej jak ta. Pogarda. Te biedne kobiety, które były potrzebne jedynie do tego, aby odwiedzać je po kryjomu, także przez zwierzchników, albo żeby zostać ukamienowanymi.

Zgodnie z ówczesną mentalnością powinno istnieć wyraźne oddzielenie między świętym a grzesznikiem, między czystym a nieczystym.

Ale postawa Jezusa jest inna. Od początku swej posługi w Galilei jest blisko trędowatych, opętanych, wszystkich chorych i usuwanych na margines. Takie zachowanie nie było żadną miarą zwyczajne.

Zresztą ta sympatia Jezusa wobec wykluczonych, "niedotykalnych", będzie jedną z tych rzeczy, które będą najbardziej dziwiły Jego współczesnych. Tam gdzie jakiś człowiek cierpi, Jezus bierze to cierpienie na siebie, to cierpienie staje się Jego własnym. Jezus nie głosi, że stan cierpienia trzeba znosić z heroizmem, jak filozofowie stoiccy. Jezus dzieli ludzki ból, a kiedy go napotyka, to wówczas z Jego wnętrza jaśnieje ta postawa, która charakteryzuje chrześcijaństwo: miłosierdzie. Jezus w obliczu ludzkiego cierpienia odczuwa miłosierdzie. Serce Jezusa jest miłosierne. Jezus doświadcza współczucia.

Dosłownie: Jezus odczuwa drżenie swoich trzewi. Ileż razy w Ewangeliach spotykamy reakcje tego rodzaju. Serce Chrystusa jest ucieleśnieniem i objawieniem serca Boga, który tam, gdzie jest człowiek cierpiący pragnie jego uleczenia, wyzwolenia, pełni jego życia.

To dlatego Jezus szeroko otwiera ramiona dla grzeszników. Iluż ludzi także dzisiaj trwa w złym życiu, ponieważ nie może znaleźć kogoś gotowego, by spojrzeć na nich w inny sposób, oczyma, a raczej sercem Boga, to znaczy z nadzieją. Jezus jednak widzi możliwość zmartwychwstania, nawet w tych, którzy nagromadzili wiele złych decyzji. Jezus jest tam zawsze z otwartym sercem, otwartym na oścież miłosierdziem, które jest w Jego sercu, przebacza, bierze w ramiona, rozumie, staje blisko człowieka - takim jest Jezus.

Czasami zapominamy, że Jezusowi nie chodziło o miłość łatwą, za niewysoką cenę. Ewangelie odnotowują pierwsze negatywne reakcje wobec Jezusa właśnie wówczas, gdy przebaczył On ludzkie grzechy (por. Mk 2,1-12). Był pewien człowiek, który cierpiał podwójnie: bo nie mógł chodzić, oraz ponieważ czuł, że "pobłądził". A Jezus rozumiał, że drugie z tych cierpień było większe od pierwszego, tak bardzo, że przyjął go natychmiast głosząc wyzwolenie: "Synu, odpuszczają ci się twoje grzechy" (w. 5).

Wyzwala od tego poczucia zniewolenia z powodu popełnionego błędu. Wtedy to niektórzy z uczonych w Piśmie, ci którzy uważali siebie za doskonałych - myślę o wielu katolikach uważających siebie za doskonałych i pogardzających innymi - to smutne zjawisko. Niektórzy obecni tam uczeni w Piśmie zgorszyli się słowami Jezusa, które brzmiały jak bluźnierstwo, bo tylko Bóg może odpuszczać grzechy.

My, którzy jesteśmy nawykli, by doświadczać przebaczenia grzechów może nazbyt "tanim kosztem", powinniśmy czasami sobie przypominać, ile kosztowaliśmy miłość Boga. Każdy z nas sporo kosztował - życie Jezusa. Oddał je za każdego z nas. Jezus nie poszedł na krzyż, ponieważ leczył chorych, głosił miłosierdzie, ponieważ głosił Błogosławieństwa. Syn Boży został ukrzyżowany głównie dlatego, że odpuszcza grzechy, bo chce całkowitego, ostatecznego wyzwolenia serca człowieka. Dlatego nie godzi się, aby człowiek trawił swoje życie z tym nieusuwalnym "tatuażem", z myślą że nie może być zaakceptowany przez miłosierne serce Boga. Z tymi uczuciami Jezus wychodzi na spotkanie grzeszników, a każdy z nas jest pierwszym z nich.

Zatem grzesznicy otrzymują przebaczenie. Nie tylko zostają uspokojeni na poziomie psychologicznym, - przebaczenie daje naw wiele otuchy, bo zostajemy uwolnieni od poczucia winy. Jezus czyni znacznie więcej: daje ludziom, którzy pobłądzili nadzieję nowego życia. "Ależ Panie, jestem szmatą" - "Ale spójrz naprzód, a ja uczynię tobie serce nowe". To jest nadzieją, jaką obdarza nas Jezus, życia nacechowanego miłością. Celnik Mateusz, zdrajca ojczyzny, wyzyskujący ludzi, staje się apostołem Chrystusa. Zacheusz, skorumpowany bogacz z Jerycha, - ten na pewno miał doktorat z łapówek - staje się dobroczyńcą ubogich. Samarytanka, która miała pięciu mężów, a teraz mieszka z innym, słyszy obietnicę "wody żywej", która będzie mogła w niej wytrysnąć na zawsze (por. J 4,14). W ten sposób zmienia się serce. Jezus tak czyni z każdym z nas.

Warto byśmy pomyśleli, że Bóg - by ukształtować swój Kościół - nie wybrał na pierwociny ludzi, którzy nigdy nie popełniali błędów. Kościół jest ludem grzeszników, którzy doświadczyli miłosierdzia i przebaczenia Boga. Piotr zrozumiał bardziej prawdę o sobie, gdy zapiał kur, niż ze swoich porywów szczodrości, które nadymały jego "ego", sprawiając, że czuł się lepszym od innych.

Bracia i siostry, wszyscy jesteśmy biednymi grzesznikami, potrzebującymi miłosierdzia Boga, który ma moc, aby nas przemienić i każdego dnia dać nam nadzieję na nowo i to czyni. A ludziom, którzy zrozumieli tę podstawową prawdę, Bóg daje najpiękniejszą misję w świecie, a mianowicie miłość do naszych braci i sióstr, a także przepowiadanie miłosierdzia, którego nie odmawia nikomu. To właśnie jest naszą nadzieją. Idźmy naprzód z tą ufnością w przebaczenie, w miłosierną miłość Jezusa. Dziękuję!

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Praca zbiorowa

Modlitwa, która zmienia życie. Krok po kroku.

Jeśli należysz do osób, które słyszały o Nowennie pompejańskiej, ale jeszcze jej nie odmawiały, najwyższa pora to zmienić.

Pompejanka jest zbiorem świadectw o cudach, nawróceniach i sytuacjach, które...

Skomentuj artykuł

Papież o szokującym geście Jezusa. Oto, co ci mówi, gdy myślisz "jestem szmatą"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.