Trzej przedstawiciele ofiar dyktatury Pinocheta liczą na spotkanie z Franciszkiem

Trzej przedstawiciele ofiar dyktatury Pinocheta liczą na spotkanie z Franciszkiem
(fot. PAP/EPA/Mauricio Duenas Castaneda)
KAI / pk

Trzej przedstawiciele ofiar dyktatury Pinocheta (1973-1990) liczą na spotkanie z Franciszkiem, być może w ostatnim dniu jego wizyty w Chile, 18 stycznia.

Symbolem nierozliczonych do dziś okrucieństw tamtego okresu jest położona nieopodal lotniska w Santiago de Chile "Villa Grimaldi" - najbardziej bodaj mroczne miejsce w kraju, w którym najokrutniej torturowano zatrzymanych.

Członkowie stowarzyszenia zaginionych w czasach dyktatury poprosili papieża o pomoc.

- Będziemy prosić, żeby powiedział wojskowym, iż trzeba położyć kres potajemnym rozmowom i przemilczaniu tego bolesnego problemu. Chcemy wiedzieć, gdzie są nasi bliscy - bez wyjątków - powiedział jeden z przedstawicieli ofiar w rozmowie z mediami chilijskimi.

Według oficjalnych danych, za rządów generała Augusto Pinocheta (1973-90) aresztowano z przyczyn politycznych i poddano torturom 33 tys. osób. Spośród nich 3,2 tys. zmarło na skutek przemocy ze strony funkcjonariuszy państwowych, a 1192 zaginęło bez śladu.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Stefan von Kempis

Daj się rozpalić Słowu

Stary i zniszczony egzemplarz Biblii towarzyszy Franciszkowi od kilkudziesięciu lat. To najcenniejszy skarb naszego papieża, świadek jego radości i płaczu, prawdziwe źródło jego Ewangelicznej energii. Dla Franciszka Biblia nie jest pięknym...

Skomentuj artykuł

Trzej przedstawiciele ofiar dyktatury Pinocheta liczą na spotkanie z Franciszkiem
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.