Watykan: kolejny sekretarz papieża kończy swą pracę

Watykan: kolejny sekretarz papieża kończy swą pracę
(fot. depositphotos.com)
2 tygodnie temu
KAI / df

Kolejny sekretarz osobisty papieża kończy swą pracę u boku Franciszka. Tym razem Dom św. Marty opuści prał. Yoannis Lahzi Gaid, pierwszy sekretarz Ojca Świętego od kwietnia 2014 roku.

Wcześniej do innej pracy przeszli: prał. Alfred Xuereb z Malty, który został nuncjuszem apostolskim Korei i Mongolii oraz prał. Fabián Pedacchio z Argentyny, który pracuje w Kongregacji ds. Biskupów. Na swoim stanowisku pozostaje ks. Gonzalo Aemilius z Urugwaju.

Prał. Lahzi należy do Kościoła katolickiego obrządku koptyjskiego. Urodził się w 1975 r. Studiował prawo kanoniczne, a następnie wstąpił do Papieskiej Akademii Kościelnej, kształcącej dyplomatów. Przebywał w nuncjaturach w Iraku i Jordanii oraz w Kongu, po czym rozpoczął pracę w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej.

Od końca pontyfikatu Benedykta XVI był „głosem arabskim” papieża podczas środowych audiencji ogólnych. Przygotował arabskie wydanie Kodeksu Kanonów Kościołów Wschodnich. Redagował stronę internetową Kościoła obrządku koptyjskiego. W 2011 roku, po krwawych zamachach na wspólnotę koptyjską w Egipcie, napisał list otwarty do wielkiego imama sunnickiego Uniwersytetu Al-Azhar w Kairze. Jest członkiem Wysokiego Komitetu ds. Międzyludzkiego Braterstwa, powstałego po historycznej deklaracji podpisanej w Abu Zabi przez Franciszka i wielkiego imama Al-Azharu.

Jednocześnie przez 12 lat pracował duszpastersko w jednej z parafii na peryferiach Rzymu. Obecnie prał. Lahzi wraca do Egiptu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Watykan: kolejny sekretarz papieża kończy swą pracę
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Watykan: kolejny sekretarz papieża kończy swą pracę
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.