Wizyta Papieża w Marsylii krokiem do realizacji snu o „morzu braterstwa”

fot. depositphotos.com
KAI

„Nie wiemy jeszcze, co Papież powie w Marsylii, ale jego wizyta już sama w sobie stanowi pewne przesłanie” – zauważa kard. Jean-Marc Aveline. Ordynariusz tego południowofrancuskiego miasta podkreśla specyficzną sytuację Morza Śródziemnego, na którą Ojciec Święty często zwraca uwagę. Chodzi o miejsce, gdzie od zawsze rozkwitały różne kultury, traktując je jako swego rodzaju kolebkę oraz punkt spotkania między nimi. Tym tragiczniejsze jest, gdy zamienia się ono w cmentarz.

W wywiadzie dla Radia Watykańskiego purpurat przypomniał, że Franciszek odwiedzi Marsylię w powiązaniu z trzecim etapem ważnego zgromadzenia biskupów. Mowa o tzw. Spotkaniach Śródziemnomorskich, mających na celu uzmysłowienie zarówno podobieństwa wyzwań w basenie Morza Śródziemnego, jak i różnice, bowiem każda część regionu, każdy kraj, każda kultura, przeżywa ostatecznie inne sytuacje. Wzajemne zrozumienie stanowi więc punkt, do jakiego chce się dojść.

„To, co Morze Śródziemne reprezentuje swoją geografią, zależy od narodów żyjących na jego wybrzeżach, wcielających owe kwestie w życie poprzez relacje, które tworzą między sobą – pomimo wstrząsów historii – jako wielka «mozaika nadziei». Często zaczyna się to od prostych powiązań handlowych – wskazał kard. Aveline. – Następnie, wraz ze wzrostem wzajemnego szacunku, zaczęto interesować się kulturą, a nawet religią drugiej strony. W ten sposób rozpoczęła się wielka przygoda tego, co chrześcijanie nazywają «dialogiem» - podkreślił ordynariusz francuskiej metropolii.

DEON.PL POLECA

Purpurat zaznaczy, że dialog to forma, jaką Bóg obrał dla swojego objawienia. To właśnie poprzez rozmowy i spotkania rozwijał On swoją relację z ludźmi, o czym mówi Pismo Święte. Taka postawa rodzi ostatecznie klimat przyjaźni i tylko w nim może się dalej rozwijać.

„Kościół w Marsylii jest tego szczególnie świadomy. Rzeczywiście, czcigodna i starożytna tradycja czyni tych, których Ewangelia nazywa «przyjaciółmi» Jezusa, w szczególności Łazarza i Marię Magdalenę, założycielami pierwszej wspólnoty chrześcijańskiej w naszym mieście. Przyjaźń, którą Jezus dzielił się ze swoimi gośćmi w Betanii, jest najlepszym narzędziem głoszenia Ewangelii, ponieważ otwiera drzwi do dialogu i braterstwa – zauważył francuski kardynał. – Braterstwo: to jest to, co Kościół w Marsylii chciałby zaoferować wszystkim, których wita, z Francji i innych krajów, z okazji Śródziemnomorskich Spotkań i wizyty Papieża Franciszka. Tak więc Kościół w Marsylii zaczął marzyć, że pewnego dnia Morze Śródziemne będzie można nazwać «morzem braterstwa». Wie, że będzie to długa droga, ale to coś więcej niż marzenie, to jego nadzieja” – powiedział papieskiej rozgłośni kard. Jean-Marc Aveline.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Wizyta Papieża w Marsylii krokiem do realizacji snu o „morzu braterstwa”
Komentarze (4)
PK
Paweł Kopeć
21 sierpnia 2023, 13:20
Na własne życzenie...
DD
~Dzień Dobra
21 sierpnia 2023, 09:42
Samobójstwo. Samobójstwo Francuskiego Kościoła
WG
~Witold Gedymin
21 sierpnia 2023, 00:12
Podstawą taki "marzeń", inicjatyw, apeli ... powinna być prawda. Niestety przewagę nad prawdą ma "watykańska polityka" i troska o wizerunek Kościoła. Wzniosłe banały i frazesy, bez całej prawdy, nie przybliżą do rozwiązania problemów a jedynie umocnią złudne mniemanie o własnej świętości.
AS
~A. Szczawiński
20 sierpnia 2023, 15:31
Utopijnego majaczenia, raczej.