Sesja o depresji zorganizowana przez DEON.pl

Sesja o depresji zorganizowana przez DEON.pl
prof. Bogdan de Barbaro oraz ks. dr Krzysztof Grzywocz podczas konferencji "Wygrać z depresją" Kraków, 25.09.2010 (fot. Deon.pl)
DEON.pl / Radio Watykańskie

Czy depresja ma sens? Jak diagnozować depresję? O podstawach leczenia tej choroby rozmawiało ponad stu lekarzy pierwszego kontaktu w ramach sesji naukowej zorganizowanej przez katolicki portal DEON.pl, jezuickie Wydawnictwo WAM oraz Grupę PZU. Depresja to jeden z najpoważniejszych problemów zdrowotnych. Na całym świecie cierpi na nią ponad 120 milionów ludzi. W Polsce z chorobą tą zmaga się prawie półtora miliona osób.

Depresja czyni spustoszenie w uczuciach, emocjach, kontaktach międzyludzkich – wpływa na absolutnie każdą sferę życia człowieka. Napełnia go lękiem, niepokojem, poczuciem porażki i bezsensu. To jest głębokie cierpienie, które całkowicie dezorganizuje życie. Ale depresja jest uleczalna – przypomina dr Dominika Dudek.

- Zaburzenia depresyjne niestety często są do końca nie zdiagnozowane, albo nieprawidłowo leczone – zaznacza psychiatra. – A są to zaburzenia powodujące wiele cierpienia, ale i uleczalne. Także należy edukować lekarzy.

Depresja jest chorobą. Wstyd przed przyznaniem się do niej i strach przed leczeniem, nie powinien wpływać na decyzję o podjęciu leczenia. Milczenie, kiedy borykamy się z tą chorobą, nie pomaga nikomu.

DEON.PL POLECA

- Ciągle w naszym społeczeństwie jest takie przekonanie, że ludzie chorzy psychicznie czy z problemami psychicznymi są czymś gorszym – zauważa ks. Krzysztof Grzywocz. – To należy przełamać przez takie spotkania jak tutaj, czy przez mówienie o chorobie, pokazywanie też wartości ludzi dotkniętych problemami, czy chorobami psychicznymi.

Niestety ponad połowa chorych na depresję nigdy nie skorzysta z fachowej opieki lekarzy i specjalistów. Po pomoc zgłasza się niespełna 30 proc. chorych, ale i tak u połowy z nich depresja nigdy nie zostaje rozpoznana.

O tych i pokrewnych tematach uczestnicy spotkania mogli usłyszeć na wykładach wygłoszonych przez dr hab. Dominikę Dudek z Kliniki Psychiatrii Dorosłych Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, dra Marcina Siwka z Kliniki Psychiatrii Dorosłych Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz dr Jarosław Woroń z Ośrodka Monitorowania i Badania Niepożądanych Działań Leków. Dużym zainteresowaniem cieszyła się również debata "PROZAC CZY konfesjonał?" z udziałem prof. Bogdana de Barbaro oraz ks. dra Krzysztofa Grzywocza.

Warto wspomnieć, że według Światowej Organizacji Zdrowia do 2020 r. depresja stanie się drugą najczęściej występującą chorobą na świecie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Sesja o depresji zorganizowana przez DEON.pl
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.