Siostra zabitego kapłana podarowała Franciszkowi jego niewygłoszoną homilię

Siostra zabitego kapłana podarowała Franciszkowi jego niewygłoszoną homilię
Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Mateus Campos Felipe / Unsplash
KAI / pk

- Moją misją jest głoszenie przebaczenia i pojednania - mówi Roseline Hamel. Przekazała ona Papieżowi Franciszkowi pisaną odręcznie homilię swego brata, który w 2016 roku został zamordowany przez dwóch młodych islamistów w swym parafialnym kościele podczas odprawiania Eucharystii. Promując nagrodę dziennikarską im. ks. Jacquesa Hamela podkreśliła, że świat potrzebuje dziś słów prawdy, pokoju i braterstwa.

82-letnia dziś Roseline Hamel wierzy w przebaczenie i sprawiedliwość. Wyznaje, że trwający proces beatyfikacyjny jej brata pozwala lepiej zrozumieć, iż destrukcyjne skutki zła można przezwyciężyć jedynie pojednaniem. Dlatego wraz z matką jednego z oprawców, którzy najpierw zadali ks. Hamelowi 18 ciosów nożem a następnie podcięli mu gardło, zaczęła organizować międzyreligijne spotkania i promować dialog. Na tych spotkaniach obie kobiety opowiadają m.in. o bólu, który każda z nich przeżywa - jedna z powodu straty brata, druga straty syna, zastrzelonego przez służby bezpieczeństwa.

Niewygłoszona homilia zabitego kapłana

O budowaniu pokoju i znaczeniu pojednania Roseline Hamel mówiła też w czasie spotkania z Franciszkiem. W czasie prywatnej audiencji podarowała mu odręcznie pisaną homilię swego brata, której nie zdążył już wygłosić, a mówi ona o mocy płynącej ze zmartwychwstania Jezusa. Papież otrzymał w darze także portretowe zdjęcie zamordowanego kapłana. Jego siostra przypomniała, że 85-letni ks. Hamel zginął u stóp ołtarza, co jest według niej wyrazem największej wierności.

W czasie procesu beatyfikacyjnego, który należy do najszybszych w najnowszej historii Kościoła, ustalono, że zamachowcy kierowali się nie tylko względami religijnymi, krzycząc w chwili zbrodni islamskie zawołanie "Allahu Akbar", ale również nienawiścią do wiary chrześcijańskiej i Kościoła. Na swą ofiarę świadomie wybrali kapłana.

Źródło: KAI / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Wit Chlondowski OFM

Każdego dnia przeżywamy wiele napięć i stresów. Czujemy się przeciążeni i osamotnieni. Bywa, że nie rozumiemy tego, co dzieje się w nas samych. Zmienność uczuć, codzienne doświadczenia, nieuporządkowana historia życia… To wszystko wpływa nie tylko...

Skomentuj artykuł

Siostra zabitego kapłana podarowała Franciszkowi jego niewygłoszoną homilię
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.