Siostry dominikanki udawały pingwiny, teraz im pomagają. Biorą udział w akcji BBC Earth

Siostry dominikanki udawały pingwiny, teraz im pomagają. Biorą udział w akcji BBC Earth
(fort. materiały prasowe)
materiały prasowe/ ed

Siostry z Broniszewic zrobiły furorę, kiedy opublikowały w Internecie filmik, w którym udają pingwiny. Dzisiaj zaskakują nas kolejną akcją.

Co łączy słynnego himalaistę, Adama Bieleckiego, z afrykańskim lasem? Jaki jest wspólny mianownik dla osób z tak różnych środowisk jak Beata Ścibakówna, Lara Gessler, Olga Frycz i siostry dominikanki z Broniszewic? Wszyscy oni zdecydowali się zabrać głos, aby opowiedzieć poruszające historie bohaterów najnowszej serii przyrodniczej BBC Studios "Dynastie" - pięciu wspaniałych gatunków zwierząt, które są zagrożone wyginięciem.

Dzień Pingwina w Broniszewicach

DEON.PL POLECA

Pamiętacie? Dominikanki z Broniszewic wpadły na nietypowy pomysł z okazji  Dnia Pingwina. Nagrały filmik, który nie tylko śmieszył i pokazywał dystans aktorek-zakonnic, ale też zapraszał do czegoś o wiele ważniejszego niż życzenia...

Cenniejsze od życzeń jest zarówno wsparcie duchowe, jak i finansowe. Siostry prowadzą dom dla chorych i niepełnosprawnych chłopców, na stronie piszą o nich "synowie":

"Jesteśmy siostrami zakonnymi i mamy 56 chorych, niepełnosprawnych synów. Każdy z nich jest absolutnie wyjątkowy. Łączy ich to, że już raz z różnych powodów stracili dom i rodziny w których żyli".

Chłopcy zwalają z nóg swoją niezwykłością 

Wśród nich jest głuchoniemy Adrian, który codziennie wpada do biura siostry Tymki i całując ją na powitanie, pyta na swój sposób, jak ona się dziś czuje. Jest też Kaziu, który ujmuje swoją wdzięcznością, przepraszając siostrę Elizę, że zapomniał jej podziękować za cukierka.

I ci, którzy żyją przykuci do łóżek, a mimo to potrafią się uśmiechnąć, gdy przychodzimy - piszą siostry na stronie intrenetowej.

Mamy 56 chorych, niepełnosprawnych synów. A każdy z nich jest jedyny w swoim rodzaju. I każdego z nich kochamy najmocniej jak to możliwe. Oni nie zapominają, że życie jest po to, by kochać, by się zachwycać i by się uśmiechać. Nie mówią o swoich chorobach, ale zawsze pytają, jak Ty się dzisiaj czujesz. Oni żyją drugim człowiekiem. A nas po prostu zwalają z nóg swoją niezwykłością.

Więcej o tym niezwykłym miejscu i sposobach wsparcia znajdziecie na tej stronie

Ludzie na ulicy wołali na nas "pingwin"

Dlaczego Siostry Dominikanki zaangażowały się w program BBC, w którym opowiedzą o pingwinach?

s. Eliza: Nie wyobrażałam sobie, aby ktokolwiek inny niż my, Dominikanki, mógł opowiedzieć o pingwinach.

s. Tymoteusza: Przede wszystkim pingwiny są istotami bardzo rodzinnymi. Niesamowite jest to, że są w stanie wiele dać, aby przetrwały ich dzieci. Są gotowe wiele poświęcić, nawet swoje życie, aby ich dzieci były bezpieczne, aby przeżyły w tych trudnych warunkach atmosferycznych, w których się rodzą. I to jest niesamowite, bo kiedy zaczęła się przygoda budowania domu i powiązała się z pingwinami, to czułam się zaszczycona, że to akurat takie zwierzątka nam towarzyszą. Utożsamiamy się z nimi, też walczyłyśmy o przetrwanie Domu dla chłopaków. Dla nas to jest zaszczyt - być upodobnianym do tych zwierząt.

s. Tymoteusza: Ludzie zaczęli na nas wołać na ulicy - pingwin, ponieważ nasze habity, chyba najbardziej charakterystyczne spośród wszystkich zakonów żeńskich, bo mamy czarno-białe stroje, bardzo przypominają te zwierzęta. I wtedy, czytając o pingwinach, uświadomiłyśmy sobie jak wiele nas łączy. Tak zaczęłyśmy się z nimi utożsamiać :). Wspólnota, więź, rodzina,  poświęcenie. Znajdowałyśmy tylko wspólne mianowniki z pingwinami. I nie mogło być inaczej jak wybór pingwina. Pingwin, który jest logiem naszego domu ale też…

s. Eliza: ...symbolem troskliwej matki, to chyba jeden z jego najczęstszych wizerunków, czyli pingwin cesarski - matka, który pochyla się nad swoim dzieckiem. To jest dla nas niesamowite, bo my często w takich pozycjach występujemy w stosunku do naszych dzieciaków. Tulimy się i to rzeczywiście bardzo fajnie wygląda.

O co chodzi w programie "Dynastie"?

"Dynastie" to historie pięciu zagrożonych gatunków zwierząt, opowiadane z perspektywy jednego, wyjątkowego przedstawiciela. W ten sposób w programie poznajemy: Davida - szympansa, szukającego wsparcia u doświadczonych członków stada, by obronić swoją pozycję, Black Tip - zbuntowanego likaona, walczącego o terytorium ze swoją matką, Charm - lwią przywódczynię, prowadzącą rodzinę przez największe zagrożenia sawanny, Raj Bharę - świeżo upieczoną tygrysią mamę, starającą się zapewnić bezpieczeństwo swojemu potomstwu oraz dostojną dynastię pingwinów, która tylko razem może stawić czoła najzimniejszej i najokrutniejszej zimie na kuli ziemskiej.

Bohaterowie serii odnoszą sukcesy, ale i porażki. Zawierają sojusze, walczą o władzę, stają w obronie rodziny oraz podejmują dramatyczne decyzje. Ich życie składa się z całej palety doświadczeń, które nam, ludziom, również są doskonale znane. Jest jednak coś, co dodatkowo komplikuje sytuację dzikich rodów. Utrata przestrzeni życiowej, odbieranej im przez człowieka sprawia, że nawet najgroźniejsze zwierzęta stają się bezsilne, a ich dynastie  mierzą się z widmem zagłady.

Każdy z uczestników akcji został wybrany do przedstawienia historii konkretnego bohatera serii "Dynastie" w oparciu o podobne doświadczenia życiowe i towarzyszące temu emocje. O tym, co łączy znane osobowości z przedstawicielami zwierzęcych rodów dowiemy się w dniu premiery każdego odcinka serii z krótkiego wideo publikowanego na fanpage’u BBC Earth.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Grażyna Jagielska

Reportaż wojenny z wnętrza kobiecego świata

On był ciągle w drodze, w centrum krwawych wydarzeń. Spotykał się z wojskowymi dowódcami, mordercami i lokalnymi watażkami. Kolekcjonował pamiątki od nich, a po powrocie do kraju otrzymywał dziennikarskie...

Skomentuj artykuł

Siostry dominikanki udawały pingwiny, teraz im pomagają. Biorą udział w akcji BBC Earth
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.