Siotra terapeutka o problemach psychicznych wśród księży

Siotra terapeutka o problemach psychicznych wśród księży
(fot. shutterstock.com)
KAI / sz

Ostatnie posiedzenie konferencji włoskich wyższych przełożonych zakonnych poświęcone było problemom, jakie mają kapłani i osoby konsekrowane, a głównym mówcą była siostra Pina Del Core, psycholog i terapeuta, kierująca Papieskim wydziałem nauk wychowawczych "Auxilium".

W rozmowie z rzymskim dziennikiem "La Repubblica" włoska zakonnica ujawnia, że na początku jej pracy patrzono na nią z nieufnością, twierdząc, że "co taka siostrzyczka może wiedzieć o problemach duchownych".

"Przezwyciężyłam już jednak uprzedzenia, wiele osób mówi mi, że są spokojne, gdy o delikatnych problemach rozmawia z nimi ktoś obdarzony kobiecą wrażliwością", przyznaje s. Pina. A sprawy, którymi się ona zajmuje to skandale seksualne i ekonomiczne oraz wzrost liczby duchownych, których powołanie nie wytrzymało próby czasu. Zakonnica psycholog zaczęła swoje rzymskie wystąpienie od stwierdzenia: "To, co wam powiem, może wywołać zakłopotanie. Są jednak dolegliwości, które ujawniają się w sposób dość wyraźny i waszym obowiązkiem jest doprowadzić do szczerej konfrontacji. Tymczasem częstokroć jedynym rezultatem prób rozwiązania problemu, jakie się podejmuje, jest odsunięcie w czasie jego znalezienia".

Siostra Pina Del Core uważa, że ostatnio osłabiła się tendencja do ukrywania czy tuszowania problemów psychologicznych księży i zakonników. "Dojrzewa wśród nich przekonanie, że do zrozumienia i towarzyszenia tym sytuacjom potrzebne jest specjalistyczne przygotowanie". Ich przyczyną, dodaje, mogą być zadawnione już poczucie samotności, trudności w adaptacji w środowisku trudnym z duszpasterskiego punktu widzenia, a także świadomość nieuchronności kryzysów powołania, które w pewnych przypadkach blokują wszelką działalność misyjną. "To wszystko wywołać może wyobcowania", diagnozuje zakonnica psycholog. Rezultatem zaś może "uzależnienie od alkoholu, erotyzmu, nadpobudliwości czy Internetu".

DEON.PL POLECA

Problemy te najlepiej byłoby wykryć już w fazie przygotowania do przyjęcia święceń, radzi siostra Pina. A na koniec przyznaje, że trudności występują, gdy problemy te dotyczą biskupów czy opatów. "W tych przypadkach przydałaby się interwencja kogoś, kto stoi ponad nimi, ale czasem nie ma tak bliskiej relacji, która ułatwiałaby odczytanie symptomów trudności. Wtedy to wspólnota powinna poczuwać się do odpowiedzialności zasygnalizowania ich przełożonym", uważa siostra Pina Del Core.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
s. Małgorzata Chmielewska, Błażej Strzelczyk, Piotr Żyłka

Idź i zrób!

Nie znajdziesz tu gładkich słów i okrągłych zdań, które niczego w tobie nie zmienią. Siostra Małgorzata Chmielewska wprost i bez patosu mówi o miłosierdziu w praktyce i prawdziwym życiu chrześcijańskim:

→ pieniądze,...

Skomentuj artykuł

Siotra terapeutka o problemach psychicznych wśród księży
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.