To prawdopodobnie najstarsza zakonnica na świecie

To prawdopodobnie najstarsza zakonnica na świecie
(fot. Dean Keough / shutterstock.com // twitter.com/Var_Matin)
CNA / br / kk

Mając 113 lat siostra André jest jedną z najstarszych sióstr zakonnych na świecie.

Francuski dziennik Le Parisien niedawno odkrył, że siostra André jest jedną z najstarszych osób we Francji i prawdopodobnie najstarszą zakonnicą na świecie.

Jak wyznaje w rozmowie z La Croix najbardziej tęskni za tym, że w wieku 113 lat nie może już "czytać, pisać, rysować, haftować i robić na drutach". Jednak nadal wielką przyjemność sprawia jej dobra pogoda.

Zakonnice udają prostytutki, by ratować inne kobiety. Papież chce się z nimi spotkać >>

Urodziła się jako Lucille Randon 11 lutego 1904 roku w miasteczku Ales około 225 km na północny zachód od Toulon.

Zakonnica w wywiadzie dla magazynu La Croix przyznaje, że wychowała się w ubogiej, protestanckiej rodzinie. Jej dziadek był "bardzo surowym pastorem". Twierdzi, że z tego powodu jej rodzice przestali praktykować. Gdy ukończyła 27 lat nawróciła się na katolicyzm.

"Stopniowo robiłam postępy podążając za katolicką wiarą" - powiedziała.

Jako młoda dziewczyna pracowała jako nauczycielka i guwernantka dla różnych rodzin, między innymi Peugeotów, właścicieli słynnej firmy produkującej samochody.

W wieku 40 lat dołączyła do Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo i przybrała imię André na cześć jej brata André, który, jak mówiła, był dla niej rodzicem.

Zakonnice otworzyły hipsterską restaurację. Jest jeden warunek, by zjeść darmowy posiłek >>

Gdy wybuchła II wojna światowa, zakonnica rozpoczęła pracę w szpitalu w miasteczku Vichy w centralnej Francji, opiekując się ludźmi starszymi i dziećmi.

"Niektóre z nich były sierotami, inne znalazły się tam choć miały rodziców, ale oni nie byli w stanie ich karmić" - wspomina. Opiekowała się dziećmi w tym szpitalu przez blisko 30 lat. Mówi, że niektóre z nich odwiedziły ją po dłuższym czasie i wciąż to robią.

W 2009 roku zakonnica przeniosła się do domu spokojnej starości Sainte-Catherine-Laboure w Toulon.

"Gdy miałam 70 lat zmarli moi bracia. Pomyślałam wtedy, że wkrótce moja kolej" - powiedziała. Minęło jednak kilka dekad, trwa w niezłym zdrowiu i jest wdzięczna za wszystkie błogosławieństwa, którymi Bóg ją obdarzał.

"Miłosierny Pan dobrze mnie prowadził" - przyznaje.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Adrian Wawrzyczek

Ogarnij dzień bezstresowo

Twoje życie to ruchoma bieżnia, która ciągle przyspiesza? Planowanie i zarządzanie czasem kojarzysz ze słomianym zapałem i serią porażek? Dziś zmienisz zdanie.

Duchowość ignacjańska, mindfulness i sprawdzone aplikacje połączone w jedno. Cel?...

Skomentuj artykuł

To prawdopodobnie najstarsza zakonnica na świecie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.