Skandaliczne słowa księdza o filmie Sekielskiego. "Jako kobieta jest pani potencjalną prostytutką"

Skandaliczne słowa księdza o filmie Sekielskiego. "Jako kobieta jest pani potencjalną prostytutką"
(fot. Calamity Jane / shutterstock.com)
2 lata temu
wroclaw.wyborcza.pl / Julia Bondyra

Rzecznik świdnickiej kurii zareagował w tej sprawie.

Ksiądz Sławomir Marek, proboszcz parafii pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Stanowicach na Dolnym Śląsku, komentując film Sekielskiego, powiedział: "wśród pedofilów są głównie homoseksualiści". Dodał: "Sekielski, Morozowski, Kopacz, Schetyna i Biedroń... promują pederastię, aborcję, upadek sztuki i moralności. Chodzą w pochodach dla zboczeńców a przechodząc koło kościoła, głośno krzyczą no pasaran! Żałosne i tyle!"

Po tych wypowiedziach ksiądz Marek zaczął dyskutować z internautami na Twitterze. Jedna z użytkowniczek napisała: "Kara więzienia pozwoliłaby uniknąć kolejnych ofiar. Wasza "prawda" jest zawsze prawdziwsza, prawda? Tylko przestańcie beczeć, że kościoły pustoszeją!"

Duchowny odpowiedział: "nie mam pojęcia co twój tweet ma wspólnego z moim, kościoły pustoszeją wśród pustaków bez moralności. ja znam pełne kościoły".

Po takiej odpowiedzi Katka odwołała się do przypadku Kościoła w Irlandii, pisząc: "Powiedz Irlandczykom, że są pustakami bez moralności... no przecież nie irlandzcy purpuraci. Buta i pycha przez Ciebie przemawia". Ksiądz zapytał, co ma wspólnego Irlandia z Sekielskim i zboczeniec z Irlandii ze zboczeńcem w Polsce. Internautka odpowiedziała: "jeden wątek wspólny: pedofilia".

Proboszcz dolnośląskiej parafii skomentował to tak: "prostytutki do w 80% kobiety. ty jesteś kobietą. z tego mam jakieś analogie wyciągać? pfff. oskarżasz całość w oparciu o promile... i twierdzisz za TVNem i lewackimi mediami o rzekomym ukrywaniu chociaż takich przypadków nie bardzo umiecie wskazać... a jeśli już to nadal promile".

Jedna z internautek napisała: "Jak wam wszystkim nie jest wstyd. Jesteście współodpowiedzialni za zło". Ksiądz Marek skomentował: "a pani jest wstyd za prostytutki z Grójca??? powinno pani być przecież jest pani kobietą! mało tego jako kobieta jest pani potencjalną prostytutką... kapłanów w Polsce jest 40 tys. kilku okazało się draniami. To BARDZO NIEDOBRZE, ale to nie znaczy, że ja mam na to jakikolwiek wpł".

Ksiądz uważa, że należy walczyć z pedofilią w Kościele, "ale Sekielski nie walczy z pedofilią, tylko rzuca błotem w Kościół".

"Gazeta Wyborcza" poprosiła o komentarz rzecznika świdnickiej kurii, po południu opublikowano oświadczenie na ich stronie internetowej:

W związku z publikacją tweetów Księdza Sławomira Marka w tym tweeta z dnia 13 maja 2019 r. nt. prostytucji, Świdnicka Kuria Biskupia oświadcza, iż Ksiądz Proboszcz Parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Stanowicach po rozmowie z Księdzem Biskupem Ignacym Decem Biskupem Świdnickim przeprasza wszystkich, którzy mieli prawo poczuć się tymi wypowiedziami urażeni.

Równocześnie Ksiądz Proboszcz zaświadcza, że w przyszłości będzie kierował się właściwym taktem wypowiedzi, tak aby nie generować kolejnych niepożądanych emocji.

ks. dr Daniel Marcinkiewicz
Rzecznik prasowy Świdnickiej Kurii Biskupiej

"Jako kobieta jest pani potencjalną prostytutką"

Księże Sławomirze, chciałabym księdzu napisać kilka słów. Czytając księdza wpisy na Twitterze, zaczynając od tego, w którym wspomina ksiądz, że nie oglądał filmu, pomyślałam, że bardzo ksiądz przeżywa to, co się dzieje. Ta sytuacja budzi w księdzu wiele skrajnych emocji, które znajdują swój upust w Internecie. Pisze ksiądz: "każde skrzywdzone dziecko to dramat i należy z tym złem walczyć wszelkimi sposobami. Ale Sekielski nie walczy z pedofilią, tylko rzuca błotem w Kościół". A ksiądz, z czym ksiądz walczy? Z kobietami? Z opinią publiczną? Z telewizją? Z Sekielskim? Czy może z filmem, którego ksiądz nie oglądał?

Nie mam pojęcia, ale jest mi księdza bardzo szkoda. Tak jak nie godzę się na pedofilię w Kościele, tak samo nie godzę się na to, żeby ksiądz nazywał każdą kobietę "potencjalną prostytutką". Ostatnio sama komentując film, który jednak obejrzałam, odwoływałam się do Ewangelii z dnia, w której Pan Jezus mówił "to jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali, tak jak Ja was umiłowałem" (J 15, 12). Myślę, że wszystkie najgorsze dramaty na świecie dzieją się właśnie z tego powodu, z braku miłości. Że wszystkie najpiękniejsze wydarzenia na świecie dzieją się właśnie z tego powodu, z dawania miłości.

Ja też obejrzałam. Internet huczy od komentarzy. Archidiecezje wydają nowe oświadczenia. Generalnie bardzo dużo się...

Opublikowany przez Julia Bondyra Poniedziałek, 13 maja 2019

Księże Sławomirze, w którym księdza wpisie była choćby minimalna postawa miłości? W jaki sposób dał ksiądz nadzieję i zrozumienie dla tych, którzy tej miłości nie znajdują? Jak dał ksiądz nadzieję prostytytutkom, które na pewno usilnie jej szukają? Zna ksiądz taki fragment Ewangelii "kto z was jest bez grzechu, niech pierwszy rzuci kamień" (J 8, 7)? Proszę księdza o jedno, niech ksiądz nie kamienuje niewinnych kobiet. Skoro Jezus powiedział "i ja Ciebie nie potępiam" do kobiety, którą przyłapano na cudzołóstwie, to dlaczego ksiądz jest o krok dalej od Niego?

Julia Bondyra - dziennikarka i redaktorka portalu DEON.pl, prowadzi bloga wybieramymilosc.pl

* * *

Ruszyła inicjatywa skierowana do osób, które doświadczyły przemocy na tle seksualnym w Kościele. "Kościół to nie tylko księża i biskupi. Jako świeccy również ponosimy za niego odpowiedzialność" - mówią inicjatorzy. Doświadczyłeś przemocy seksualnej? Kliknij w baner:

Skandaliczne słowa księdza o filmie Sekielskiego.

Dziennikarka i redaktorka, często ogarniacz wielu rzeczy naraz od terminów po dobrą atmosferę. Na co dzień pisze autorskie teksty oraz zajmuje się działem "Inteligentne życie" i blogosferą blog.deon.pl. Prowadzi także bloga wybieramymilosc.pl

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Adam Żak SJ
18,83 zł
26,90 zł

Rozliczenie z problemem pedofilii w polskim Kościele

Ujawnienie skali wykorzystywania seksualnego nieletnich przez osoby duchowne wstrząsnęło Kościołem w Polsce i na świecie. Reakcje hierarchów były skrajne: od lęku przed ujawnieniem długo skrywanej prawdy po chęć...

Skomentuj artykuł

Skandaliczne słowa księdza o filmie Sekielskiego. "Jako kobieta jest pani potencjalną prostytutką"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.