Skutki rabunkowej eksploatacji minerałów

Skutki rabunkowej eksploatacji minerałów
Kard. Peter Turkson, Przewodniczący Papieskiej Rady „Iustitia et Pax” (fot. youtube.com)
5 lat temu
Logo źródła: Radio Watykańskie /rj

Podczas specjalnej konferencji prasowej, rozpoczynającej seminarium o trudnej sytuacji społeczności dotkniętych rabunkową eksploatacją minerałów w krajach Afryki, Azji i Ameryki, przewodniczący Papieskiej Rady "Iustitia et Pax" wskazał na problemy, z jakimi borykają się zwykli ludzie związani z pracą w kopalniach, a także całe społeczności mieszkające na terenach, gdzie wydobywa się różne minerały.

Kard. Peter Turkson podkreślił, że Kościół jest świadomy wielu tych problemów. Podejmuje też konkretne działania, zwłaszcza gdy chodzi o poszanowanie godności człowieka. Chce być blisko tych, którzy doświadczają w tym sektorze przemocy i niesprawiedliwości.

- Kościół przy różnych okazjach i przez wiele lat dokładnie śledzi działalność górniczą. Na szczeblu krajowym dokumenty poszczególnych Konferencji Episkopatów potępiają łamanie praw człowieka, bezprawie, przemoc i wykorzystywanie złóż w sposób nieodpowiedni bądź problematyczny ze względu na lokalne bezpieczeństwo żywnościowe.

Amerykański biskup Richard Pates w liście opublikowanym 24 lipca 2014 r. opisuje sytuacje dotyczące działań niektórych międzynarodowych przedsiębiorstw górniczych w takich słowach: "zgubne konsekwencje działalności górniczej dla zdrowia publicznego i środowiska naturalnego, przemoc, działalność gangów, narkotyki, broń i handel ludźmi, instytucje niezdolne do egzekwowania prawa, niekaralność korupcji, bieda, a także nierówny i nieodpowiedni rozwój gospodarczy".

Papieska Rada ma świadomość zaangażowania w te sprawy wielu podmiotów. Wszystkie te głosy idą w jednym kierunku: w obliczu takich sytuacji nie można pozwolić, by obojętność, cynizm i bezkarność trwały nadal. Trzeba radykalnej zmiany paradygmatu, mając na uwadze dobro wspólne, sprawiedliwość, zrównoważony rozwój i godność człowieka - powiedział kard. Turkson.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Skutki rabunkowej eksploatacji minerałów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.