Słowacja: ostrzelano katolicki kościół. Sprawcy nadal poszukiwani

Słowacja: ostrzelano katolicki kościół. Sprawcy nadal poszukiwani
Fot. Channel 82 / unsplash.com
KAI / tk

Sprawcy ostrzelania katolickiego kościoła w Bratysławie są w dalszym ciągu poszukiwani przez słowacką policję, która nie ma żadnych wskazówek w tej sprawie. W oknach i drzwiach świątyni oraz na sąsiadującej z nią plebani znaleziono w sumie dziesięć otworów po kulach

Incydent jest niebezpieczny również dlatego, że w nabożeństwach w tym kościele uczestniczy także premier Słowacji Eduard Heger.

Strzelaninę potępił arcybiskup Bratysławy, Stanislav Zvolenský. W oświadczeniu archidiecezji bratysławskiej wyraził on niepokój o bezpieczeństwo wiernych przybywających do kościoła Ducha Świętego. „Przecież dotyczy to wszystkich”, podkreślił przewodniczący Konferencji Episkopatu Słowacji.

- Ten fakt musi uświadomić społeczeństwu, że wzbudzanie nienawiści i grożenie osobom lub instytucjom jest dla wszystkich niedopuszczalne - stwierdził arcybiskup Bratysławy i wezwał do jeszcze większego wzajemnego szacunku w międzyludzkich relacjach.

Informując o tym austriacka agencja katolicka Kathpress zwróciła uwagę, że emocje podgrzewają w Słowacji nie tylko aktualne debaty społeczne związane z pandemią koronawirusa i jej konsekwencjami, ale także dwa stałe tematy związane z Kościołem. Organizowana latem, podobnie jak w innych krajach Unii Europejskiej, coroczna „tęczowa” parada zwróciła uwagę na żądania środowisk LGBT dotyczące lepszego statusu prawnego. Natomiast już niedługo odbędzie się w parlamencie decydujące głosowanie nad nowelizacją ustawy, która ma utrudnić dostęp do aborcji. Premier Heger zadeklarował, że będzie głosował za jej przyjęciem.

Na przestrzeni ostatnich miesięcy w kraju dochodziło wielokrotnie do aktów wandalizmu, w tym również do aktów przemocy na kościoły i ich przedstawicieli. W sierpniu br. nieznani sprawcy zbezcześcili jeden z kościołów oraz klasztor w centrum Bratysławy hasłami LGBT. Z kolei w czerwcu do kościoła w dzielnicy Vajnory na przedmieściach Bratysławy, wtargnął do kościoła mężczyzna, który porozbijał okna i zaatakował księdza.

Źródło: KAI / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
kard. Walter Kasper

Fundamentalne dzieło kardynała Kaspera

Jeden z najsłynniejszych kardynałów, prezydent Papieskiej Rady do Spraw Popierania Jedności Chrześcijan, podejmuje najważniejsze zagadnienia dotyczące Kościoła Katolickiego. Pisze o jego istocie, o znaczeniu Jezusa Chrystusa, a także o misji, dialogu...

Skomentuj artykuł

Słowacja: ostrzelano katolicki kościół. Sprawcy nadal poszukiwani
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.