Sondaż: większość badanych chce przejrzenia archiwów związanych z Janem Pawłem II

Sondaż: większość badanych chce przejrzenia archiwów związanych z Janem Pawłem II
fot. Domena publiczna
PAP / pk

Prawie dwie trzecie badanych uważa, że aby rozwiać wątpliwości dotyczące podejścia Jana Pawła II do przestępstw pedofilii, Kościół powinien zbadać także czas, gdy rządził on archidiecezją krakowską - wynika z opublikowanego w środę badania IBRiS dla "Rzeczpospolitej".

W sondażu IBRiS dla "Rz" zadano pytanie, czy żeby rozwiać wątpliwości dotyczące podejścia Jana Pawła II do przestępstw pedofilii, Kościół powinien zbadać także czas, gdy rządził on archidiecezją krakowską (1962–1978).

Na taką potrzebę wskazało prawie dwie trzecie badanych - 45,2 proc. odpowiedziało "zdecydowanie tak", a 20,4 proc. "raczej tak". 18 proc. respondentów zaznaczyło odpowiedź "zdecydowanie nie", a 9,1 proc. "raczej nie". 7,3 proc. badanych nie ma zdania na ten temat.

Jak czytamy w "Rzeczpospolitej", przejrzenia archiwów z krakowskich czasów Jana Pawła II chce 56 proc. wyborców Zjednoczonej Prawicy, jak i 76 proc. elektoratu opozycji.

Gazeta podaje, że dla osób wierzących i praktykujących regularnie nie jest to aż tak istotne - tylko 44 proc. z nich widzi taką potrzebę. Odsetek ten rośnie u osób, które mają luźniejsze związki z Kościołem: od 63 proc. dla praktykujących nieregularnie poprzez 75 proc. dla wierzących, ale niepraktykujących, do 85 proc. dla niewierzących.

Badanie IBRiS dla "Rz" przeprowadzono 16-17 grudnia br. na 1100 osobowej grupie respondentów.

Źródło: PAP / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Tomáš Halík

Płomień, który rozświetla mrok

Pandemia, kryzys ekonomiczny, wojny…

Jak wierzyć w kochającego Boga i Jego bliskość, kiedy wokół rozsypuje się świat? Czy Wcielenie naprawdę coś zmienia? Gdzie szukać Bożej obecności?

Bóg jest niewysłowioną tajemnicą, ale...

Skomentuj artykuł

Sondaż: większość badanych chce przejrzenia archiwów związanych z Janem Pawłem II
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.