Spadek liczby wiernych w Polsce: liczy się jakość czy ilość? Franciszkanin odpowiada

Spadek liczby wiernych w Polsce: liczy się jakość czy ilość? Franciszkanin odpowiada
(fot. shutterstock.com/facebook.com)
Facebook.com/o. Kasper Kaproń OFM /sz

Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego przedstawił wczoraj wyniki swoich badań. Liczba osób chodzących na Msze spada. W niektórych diecezjach tylko 10% przyjmuje Komunię regularnie.

W mediach pojawia się interpretacje przyczyn i skutków takiego stanu. Kasper Kaproń OFM zaleca ostrożność w formułowaniu pochopnych wniosków. Swoimi przemyśleniami podzielił się na facebooku:

DEON.PL POLECA
Jak podają najnowsze statystyki Kościoła katolickiego w Polsce, w stosunku do 2015 r. wskaźnik uczestników niedzielnej mszy spadł o 3,1 pkt. procentowe, zaś wskaźnik tych, którzy przyjmują Komunię Świętą spadł o 1 pkt. procentowy. Martwić się czy też raczej cieszyć? Z jednej strony można by się cieszyć, gdyż ubywa ludzi chodzących do Kościoła tylko z przyzwyczajenia, raczej nie zaangażowanych. Pozostają natomiast tylko ci naprawdę wierzący i głęboko przekonani co do wiary i zadań z wiary wynikających.

Z drugiej strony - i mam tego świadectwa - bardzo często odeszły w tym ostatnim okresie bardzo wartościowe osoby, które jednak zraziły się do instytucji Kościoła przez np. nadmierne upolitycznienie lub też jakieś skandale. Być może jest też tak, że zostają przy nas ci, którzy są dla nas wygodni, gdyż potrafią przyklaskiwać i chwalić, a wypychamy tych, którzy właśnie wymagają i burzą święty spokój.

DEON.PL POLECA

Zobacz cały dokument ISKK>>

Jak podają najnowsze statystyki Kościoła katolickiego w Polsce, w stosunku do 2015 r. wskaźnik uczestników niedzielnej...

Opublikowany przez Kasper Mariusz Kaproń Ofm na 4 stycznia 2018

A jak wy myślicie? Co jest powodem tego spadku i jakie wnioski należy z tego wyciągnąć w przyszłości? Podzielcie się swoim zdaniem w komentarzach.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
abp Grzegorz Ryś

Wstań, idź, twoja wiara cię uzdrowiła

Teksty arcybiskupa Grzegorza Rysia to Ewangelia głoszona z mocą. Budzą wiarę. Dodają nadziei. Pomagają doświadczyć miłości Boga. W czym tkwi ich siła? W Słowie Bożym, które nie jest przysłonięte...

Skomentuj artykuł

Spadek liczby wiernych w Polsce: liczy się jakość czy ilość? Franciszkanin odpowiada
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.