"Spadek zaufania do kościoła przez media"

"Spadek zaufania do kościoła przez media"
(fot. Mandy Jansen / flickr.com)
KAI / wm

Tak mierzone zaufanie do Kościoła odzwierciedla przede wszystkim nastawienie jakie mają wobec niego media - powiedział KAI ks. Wojciech Sadłoń, komentując dla KAI najnowszy sondaż TNS OBOP. Według badań od 2006 roku aż o 14 pkt. procentowych zmalało zaufanie Polaków do Kościoła katolickiego.

- Tego typu sondaże mierzą głównie tzw. zaufanie publiczne do instytucji, z którymi ludzie mają kontakt przez media - zaznacza ks. Wojciech Sadłoń z pallotyńskiego Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego. Jego zdaniem mierzone w ten sposób zaufanie do Kościoła oddaje przede wszystkim "wzbudzane przez najbardziej popularne media emocje i nastroje względem Kościoła katolickiego".

- Takie nastroje są faktem, jednak dość szybko mogą ulegać zmianie. Ponadto istnieją dane, że zaufanie do Kościoła katolickiego mierzone lokalnie jest wyższe niż innych instytucji publicznych - podkreśla ks. Sadłoń.

OBOP zbadał zaufanie Polaków do różnych instytucji, m.in. związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa i wymiarem sprawiedliwości oraz użyteczności publicznej.

Według badania, Kościołowi katolickiemu ufa 61 proc. respondentów. Od 2006 r. zaufanie do prawie wszystkich instytucji poprawiło się od 1 do 21 pkt. procentowych. Wyjątkiem jest Kościół, do którego zaufanie spadło wyraźnie - o 14 pkt proc., natomiast wskaźnik braku zaufania do Kościoła wynosi obecnie 33 proc.

Sondaż przeprowadzono w dniach 1-4 września na ogólnopolskiej, losowej, reprezentatywnej próbie tysiąca Polaków w wieku powyżej 15 lat.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Spadek zaufania do kościoła przez media"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.