Specjalny zegar odlicza czas do kanonizacji JPII

Specjalny zegar odlicza czas do kanonizacji JPII
Metropolita krakowski, kardynał Stanisław Dziwisz (P) uruchamia w krakowskiej kurii 20 bm., zegar kanonizacyjny, odliczający czas do kanonizacji papieża Jana Pawła II. (fot PAP Jacek Bednarczyk)
6 lat temu
KAI / mm

Na 96 dni, 20 godzin i 48 minut przed kanonizacją papieża Polaka kard. Stanisław Dziwisz uruchomił specjalny zegar, który będzie odliczał czas do 27 kwietnia 2014 r. Dar dyrektora Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie stanął w Oknie Papieskim krakowskiej kurii.

"Ten zegar, dzień po dniu, będzie nam przypominał to wydarzenie, na które wszyscy czekamy" - powiedział kard. Dziwisz, uruchamiając urządzenie odliczające czas do kanonizacji Jana Pawła II. Hierarcha zaznaczył, że będzie to ciekawostka zwłaszcza dla dzieci.

Metropolita krakowski 20 stycznia wziął udział w konferencji prasowej, w czasie której zaprezentowano największą monetę z wizerunkiem Jana Pawła II. "Jest bardzo piękna, bardzo wartościowa i absolutnie wyjątkowa" - ocenił kard. Dziwisz.

Moneta "Ioannes Paulus II Maximus" jest największą monetą z wizerunkiem Jana Pawła II. W Krakowie zaprezentowali ją Artur Sobolewski, prezes Mennicy Papieskiej i Krzysztof Witkowski, założyciel i fundator Muzeum Medali i Monet Jana Pawła II w Częstochowie.

W częstochowskim muzeum jest 8868 monet i medali z wizerunkiem Jana Pawła II. Artur Sobolewski przyznał, że długo zastanawiano się nad projektem czegoś wyjątkowego z okazji kanonizacji Ojca Świętego, co wyróżniałoby się na tle pozostałych numizmatów. "Po licznych naradach i dyskusjach stwierdziliśmy, że nie było nigdy monety w kształcie Polski" - mówił prezes Mennicy Papieskiej.

Srebrna moneta waży sto uncji, czyli ponad 3 kilogramy. Zdobi ją 27 diamentów symbolizujących lata pontyfikatu Jana Pawła II, panoramy Krakowa i Watykanu, a także papieska dewiza "Totus Tuus" i wizerunek Matki Boskiej Częstochowskiej.

Cena emisyjna monety to 33 tys. zł, ale przed 27 kwietnia będzie ją można kupić w cenie promocyjnej za niespełna 25 tys. Misją Mennicy Papieskiej jest utrzymanie częstochowskiego muzeum, stąd środki zostaną przeznaczone m.in. na zakup kolejnych eksponatów.

Numizmat jest legalnym środkiem płatniczym o nominale 100 dolarów nowozelandzkich. Monetę z numerem zero częstochowskie muzeum chce przekazać papieżowi Franciszkowi w czasie Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Specjalny zegar odlicza czas do kanonizacji JPII
Komentarze (2)
N
nobo
15 lutego 2014, 21:28
"Hierarcha zaznaczył, że będzie to ciekawostka zwłaszcza dla dzieci." Trzeba być bardzo naiwnym albo oderwanym od rzeczywistości aby mysleć, że w dzisiejszych czasach przesyconych wszelaką elektroniką, na kimkolwiek zrobi wrażenie jakiś dworcowy zegar - a zwłaszcza na dzisiejszych dzieciach. Kardynał chcąc nadążyć za światem, zdecydowanie nie nadąża.
C
Cogito
20 stycznia 2014, 21:12
Nie ma to jak "dobrze się przygotować". Powinno się jeszcze sprzedawać kalendarze (jak te adwentowe) z czekoladką za każdy rok życia JP2. Jakie to przaśne. Jakie polsko- katolickie. Nikt się nie pokwapi o opracowania i komentarze do encyklik, o "wyciągi" z bogatej spuścizny dla "maluczkich". Za to ustawia się zegary i publikuje notatki, których publikacji autor chyba sobie nie życzył prosząc wyraźnie o ich spalenie ( nie "archiwizowanie", "opublikowanie w stosownym czasie", czy nawet "wyrzucenie"). Spalić znaczy spalić, a popiół uprzatnąć.

Skomentuj artykuł

Specjalny zegar odlicza czas do kanonizacji JPII
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.