"Jan Paweł II stawiał poprzeczkę wysoko"

"Jan Paweł II stawiał poprzeczkę wysoko"
(fot. Logofag / Foter.com / CC BY-SA)
6 lat temu
KAI / mh

Jan Paweł II wymagał od siebie i od innych. Stawiał wysoko poprzeczkę, a w życiu codziennym był prosty i niewymagający - powiedział kard. Stanisław Dziwisz w poniedziałek podczas Mszy św. w Bazylice św. Jana Chrzciciela w Szczecinie. Wcześniej metropolita krakowski wziął udział w sympozjum z okazji 10-lecia powołania Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego.

Znaczną część homilii osobisty sekretarz Jana Pawła II poświęcił wspomnieniom na temat swojej wieloletniej pracy u boku papieża Polaka.

"Przez całe lata patrzyłem codziennie na tego człowieka, widziałem jak się żarliwie modli, jak planuje, jak realizuje swoje dalekosiężne plany - mówił kard. Dziwisz. - Miałem to szczęście, że mogłem towarzyszyć mu we wszystkich podróżach. Widziałem jak słucha i jak rozmawia z ludźmi, jak z szacunkiem podchodzi do każdego - dodawał hierarcha.

"Nie widziałem nigdy, by kogokolwiek skrzywdził, odtrącił, obraził. Promieniował wewnętrzną siłą, żarem, przemieniał pojedynczych ludzi, ale pociągał za sobą także tłumy" - wspominał kard. Dziwisz.

- Młodzi ludzie byli i do dziś są w niego zapatrzeni, chociaż wcale nie obiecywał im łatwego życia. Wymagał od siebie, ale i od innych. Stawiał wysoko poprzeczkę, a w życiu codziennym, w zaciszu domu w Krakowie, czy mieszkaniu na Watykanie, był prosty i niewymagający. Był naprawdę ubogi, nic nie miał - dodał metropolita krakowski.

W liturgii wzięli udział również m.in. metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga oraz ordynariusze sąsiednich diecezji: koszalińsko-kołobrzeskiej bp Edward Dajczak i zielonogórsko-gorzowskiej bp Stefan Regmunt.

Podczas swojej wizyty w Szczecinie kard. Stanisław Dziwisz przekazał Bazylice św. Jana Chrzciciela relikwie św. Stanisława, biskupa męczennika. Wcześniej wziął udział w sympozjum naukowym "Bł. Jan Paweł II - pamięć i wdzięczność na Pomorzu Zachodnim", zorganizowanym z okazji 10-lecia powołania Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Jan Paweł II stawiał poprzeczkę wysoko"
Komentarze (2)
F
faryzeusz
28 stycznia 2014, 13:20
Kardynał niestty nie powiedzial niczego o oplanach Jana Pawła ii  nie dokończył , szkoda . Ale ja nie o tym .  Widzialem wielu ludzi prostych, niewymagąjacych , wręcz ascetycznych ale to jeszcze nie jest rekomendacja do sprawowania funkcji głowy państwa watykańskiego .  To,ze papież Franciszek jeszcze przewyższa swego poprzednika skromnoscią to jeszcze nie dowód iz potrafi swoim zachowaniem wymuisć takowe zachowania na instytucji . Obrazek z historiii Polski, najbardziej bodaj nielubianym królem  był St. Batory który de facto organizm państwowy wzmocnił.  Uwielbiani byli Sasi " Za króla Sasa jedz ,pij ..." itd Ale to właśnie oni tworzyli przyszły stan upadku. Popatrzmy na to z tej strony , ale czy katolicy to potrafią ?  
R
redaktor
28 stycznia 2014, 08:29
Trudno to powiedzieć o ks.kardynale Dziwiszu.

Skomentuj artykuł

"Jan Paweł II stawiał poprzeczkę wysoko"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.