Spotkanie papieża z Hilarionem w czwartą rocznicę przełomu w relacjach z Moskwą

Spotkanie papieża z Hilarionem w czwartą rocznicę przełomu w relacjach z Moskwą
(fot. PAP/EPA/MAURIZIO BRAMBATTI)
1 miesiąc temu
PAP / kk

Papież Franciszek przyjął w czwartek metropolitę Hilariona, uważanego za drugą co do ważności osobę w Patriarchacie Moskiewskim. Audiencja odbyła się w związku z czwartą rocznicą historycznego spotkania papieża oraz patriarchy Moskwy i całej Rusi Cyryla na Kubie.

Szczegóły audiencji, o której poinformował Watykan, nie są znane. W jej przeddzień metropolita Hilarion, który jest szefem departamentu do spraw zewnętrznych relacji Patriarchatu, wziął udział w spotkaniu na temat dialogu ekumenicznego.

Nawiązując do pierwszego w dziejach spotkania papieża i metropolity Cyryla 12 lutego 2016 roku na lotnisku w Hawanie, Hilarion powiedział watykańskim mediom: „My określamy je jako historyczne nie tylko dlatego, że było pierwsze, ale przede wszystkim dlatego, że otworzyło całkowicie nowy rozdział w relacjach między rosyjską Cerkwią a Kościołem katolickim”.

Rosyjski metropolita mówił o działającej we współpracy z Watykanem komisji, której zadaniem jest realizacja ustaleń poczynionych przez papieża i patriarchę. Jak wyjaśnił, jest to współpraca kulturowa i społeczna.

Położył nacisk na znaczenie współdziałania z papieżem i całym Watykanem w realizacji projektów humanitarnych na Bliskim Wschodzie.

„Naszym priorytetem jest projekt niesienia pomocy dzieciom syryjskim, które w wyniku działań wojennych straciły rękę lub doznały innych amputacji” - wyjaśnił. Hilarion zapewnił, że rosyjska Cerkiew w pełni podziela zaniepokojenie papieża sytuacją na Bliskim Wschodzie. „Ma tam praktycznie miejsce ludobójstwo chrześcijan” - dodał.

„Przez długi czas media i zachodni politycy woleli tego nie widzieć i o tym nie mówić, a właśnie papież i patriarcha byli wśród pierwszych, którzy powiedzieli, że ta sytuacja to zagrożenie, i starali się przyciągnąć uwagę zachodnich mediów. Musimy uczynić wszystko, co możliwe, by zachować obecność chrześcijan na Bliskim Wschodzie” - oświadczył metropolita Hilarion w wywiadzie dla oficjalnego portalu Vatican News. Przywołał opinię, że obecnie chrześcijaństwo jest najbardziej prześladowaną religią, mimo że jest najbardziej rozpowszechniona.

W rozmowie z Vatican News nie został poruszony wątek możliwości wizyty papieża w Rosji.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Dominique Wolton
23,94 zł
39,90 zł

„Niczego się nie boję…”
Papież Franciszek podsumowuje pięć lat swojego pontyfikatu

Zwolennicy nazywają go prorokiem, zagorzali krytycy – heretykiem. Od momentu objęcia urzędu wprowadza rewolucyjne zmiany w Kurii Rzymskiej. Zadziwia świat, rezygnując z mieszkania...

Skomentuj artykuł

Spotkanie papieża z Hilarionem w czwartą rocznicę przełomu w relacjach z Moskwą
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Spotkanie papieża z Hilarionem w czwartą rocznicę przełomu w relacjach z Moskwą
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.