Spotkanie prezydenta Zełenskiego z papieżem Franciszkiem

Spotkanie prezydenta Zełenskiego z papieżem Franciszkiem
Fot. VATICAN MEDIA HANDOUT / PAP
KAI / jk

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski został powitany w Watykanie o godz. 16.10 przez regensa Domu Papieskiego, o. Leonarda Sapienzę. Natomiast Ojciec Święty wyszedł mu naprzeciw i przywitał w drzwiach auli Pawła VI.

„Dziękuję za tę wizytę” - powiedział Franciszek na powitanie, na co Zełenski odpowiedział: „To wielki zaszczyt, że tutaj jestem”. Przybył ubrany w wojskowe spodnie i bluzę. Jego rozmowa z papieżem trwała 40 minut.

W trakcie rozmowy poruszono problem sytuacji humanitarnej i politycznej na Ukrainie, spowodowanej trwającą wojną. Papież zapewnił o swojej nieustannej modlitwie, czego dowodem są jego liczne publiczne apele i nieustanna modlitwa o pokój od lutego ubiegłego roku. Obaj rozmówcy zgodzili się co do konieczności kontynuowania wysiłków humanitarnych w celu wsparcia ludności. Papież szczególnie podkreślił pilną potrzebę „gestów humanitaryzmu” wobec osób najbardziej wrażliwych, niewinnych ofiar konfliktu – poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Papież Franciszek przekazał ukraińskiemu prezydentowi małą rzeźbę przedstawiającą gałązkę oliwną, symbol pokoju. Z kolei ukraiński prezydent podarował papieżowi plakat, w stylu ikony, upamiętniający 243 dzieci, które zginęły w pierwszych 53 dniach wojny oraz kolaż na blasze z kamizelki kuloodpornej.

O godzinie 17.00 prezydent Ukrainy opuścił Watykan i udał się w drogę powrotną do Kijowa.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Krzysztof Tomasik

Fascynująca i nieoczywista rozmowa z arcybiskupem Światosławem Szewczukiem

„Chcemy powiedzieć całemu światu, że Ukraina żyje, Ukraina walczy, Ukraina trwa, Ukraina się modli” – tymi słowami do Ukraińców i całego świata zwraca się codziennie arcybiskup większy...

Skomentuj artykuł

Spotkanie prezydenta Zełenskiego z papieżem Franciszkiem
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.