"Spowiedź to wielka koalicja przeciwko grzechowi"
"Miłosierdzie i sakrament pokuty" - brzmiał tytuł czerwcowego spotkania w ramach krakowskich katechez o miłosierdziu. Prelegentem spotkania był o. Piotr Jordan Śliwiński OFMCap, ceniony spowiednik i filozof.
W prelekcji o. Śliwiński wskazał, że obecnie wielką trudnością w podejściu wiernych do sakramentu pokuty i pojednania jest życie na kilku płaszczyznach, o różnych skalach wartości, które sprawia, że ludzie wartości chrześcijańskie ograniczają do danych dziedzin.
- Wtedy bardzo często człowiek ma trudność, żeby przynieść tę sytuację do konfesjonału. Będzie rozliczał się z Bogiem tylko z tego obszaru, który tradycyjnie uznaje za obszar wartościowania w duchu Ewangelii - powiedział. Przestrzegł przybyłych przed tzw. alekatolicyzmem, czyli byciem katolikiem i definiowaniem przy tym wyjątków i reguł od takiego światopoglądu. Zachęcił do totalnego wyboru Chrystusa w życiu.
Zakonnik mówił o tym, że spowiedź jest kontrkulturowa, gdyż pokazuje człowiekowi, że jest grzeszny, a nie najlepszy i wolny w wyborach, jak mówi współczesny świat. Dodał jednak, że podczas spowiedzi Bóg nie występuje przeciwko człowiekowi.
- Pamiętajmy, że spowiedź to jest wielka koalicja przeciwko grzechowi. Grzesznika, który sam chce ten grzech odrzucić, Kościoła, który mu chce w tym pomóc i właśnie Boga, który chce, by człowiek był wyzwolony z grzechu. Nikt tu nie jest przeciwko mnie, wszyscy są przeciwko mojemu grzechowi! - uwrażliwiał kapucyn.
O. Śliwiński odniósł się również do pięciu warunków dobrej spowiedzi. Ostrzegł przed podchodzeniem do rachunku sumienia tylko przez pryzmat przekraczania prawa Bożego i zachęcił do analizy swojego życia w kontekście wymiaru relacji do Boga, drugiego człowieka i do siebie. - Żal ma wypływać z motywu religijnego. Uznaję daną rzecz za złą, bo Bóg nie chce bym tak robił, a ja chcę Mu być posłuszny" - mówił z kolei w kontekście żalu za grzechy.
Ocenił, że tylko z takiego żalu wynika mocne postanowienie poprawy, mające podstawy w niechęci do porzucania Boga. Tłumaczył zebranym jak prawidłowo wyznawać grzechy, a także zachęcił do poszerzania zadanej pokuty w celu samorozwoju duchowego. Na zakończenie o. Śliwiński zaapelował, by umieć ucieszyć się z łaski odpuszczenia grzechów i uczcić to w rodzinie, na przykład lepszą kolacją czy dobrą kawą - by poczuć radość z doświadczenia miłosierdzia Bożego.
Krakowski cykl katechez o miłosierdziu organizują: archidiecezja krakowska, Chrześcijańskie Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych, Ich Rodzin i Przyjaciół "Ognisko", Radio Nowohuckie.PL oraz Fundacja Misericors.
Skomentuj artykuł