"Spowiedź to wielka koalicja przeciwko grzechowi"

"Spowiedź to wielka koalicja przeciwko grzechowi"
(fot. shutterstock.com)
KAI / pk

"Miłosierdzie i sakrament pokuty" - brzmiał tytuł czerwcowego spotkania w ramach krakowskich katechez o miłosierdziu. Prelegentem spotkania był o. Piotr Jordan Śliwiński OFMCap, ceniony spowiednik i filozof.

W prelekcji o. Śliwiński wskazał, że obecnie wielką trudnością w podejściu wiernych do sakramentu pokuty i pojednania jest życie na kilku płaszczyznach, o różnych skalach wartości, które sprawia, że ludzie wartości chrześcijańskie ograniczają do danych dziedzin.

- Wtedy bardzo często człowiek ma trudność, żeby przynieść tę sytuację do konfesjonału. Będzie rozliczał się z Bogiem tylko z tego obszaru, który tradycyjnie uznaje za obszar wartościowania w duchu Ewangelii - powiedział. Przestrzegł przybyłych przed tzw. alekatolicyzmem, czyli byciem katolikiem i definiowaniem przy tym wyjątków i reguł od takiego światopoglądu. Zachęcił do totalnego wyboru Chrystusa w życiu.

Zakonnik mówił o tym, że spowiedź jest kontrkulturowa, gdyż pokazuje człowiekowi, że jest grzeszny, a nie najlepszy i wolny w wyborach, jak mówi współczesny świat. Dodał jednak, że podczas spowiedzi Bóg nie występuje przeciwko człowiekowi.

- Pamiętajmy, że spowiedź to jest wielka koalicja przeciwko grzechowi. Grzesznika, który sam chce ten grzech odrzucić, Kościoła, który mu chce w tym pomóc i właśnie Boga, który chce, by człowiek był wyzwolony z grzechu. Nikt tu nie jest przeciwko mnie, wszyscy są przeciwko mojemu grzechowi! - uwrażliwiał kapucyn.

O. Śliwiński odniósł się również do pięciu warunków dobrej spowiedzi. Ostrzegł przed podchodzeniem do rachunku sumienia tylko przez pryzmat przekraczania prawa Bożego i zachęcił do analizy swojego życia w kontekście wymiaru relacji do Boga, drugiego człowieka i do siebie. - Żal ma wypływać z motywu religijnego. Uznaję daną rzecz za złą, bo Bóg nie chce bym tak robił, a ja chcę Mu być posłuszny" - mówił z kolei w kontekście żalu za grzechy.

Ocenił, że tylko z takiego żalu wynika mocne postanowienie poprawy, mające podstawy w niechęci do porzucania Boga. Tłumaczył zebranym jak prawidłowo wyznawać grzechy, a także zachęcił do poszerzania zadanej pokuty w celu samorozwoju duchowego. Na zakończenie o. Śliwiński zaapelował, by umieć ucieszyć się z łaski odpuszczenia grzechów i uczcić to w rodzinie, na przykład lepszą kolacją czy dobrą kawą - by poczuć radość z doświadczenia miłosierdzia Bożego.

Krakowski cykl katechez o miłosierdziu organizują: archidiecezja krakowska, Chrześcijańskie Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych, Ich Rodzin i Przyjaciół "Ognisko", Radio Nowohuckie.PL oraz Fundacja Misericors.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Spowiedź to wielka koalicja przeciwko grzechowi"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.