Stan biskupa Karpińskiego się pogorszył. "Konieczna była hospitalizacja"

Stan biskupa Karpińskiego się pogorszył. "Konieczna była hospitalizacja"
Bp Ryszard Karpiński. Źródło: Facebook.com / Adam Bab
KAI / Facebook / mł

Bp Ryszard Karpiński ma 88 lat. O pogorszeniu stanu jego zdrowia napisał na swoim facebookowym profilu lubelski biskup pomocniczy Adam Bab. Razem z pozostałymi biskupami diecezjalnymi poprosili o modlitwę za biskupa-emeryta.

"W ostatnich dniach pogorszył się stan zdrowia Księdza Biskupa Ryszarda Karpińskiego i konieczna była Jego hospitalizacja. Zwracamy się do Was wszystkich z prośbą o modlitwę w Jego intencji. W trudnym doświadczeniu cierpienia niech dobry Bóg umacnia Go swoją łaską." - napisali lubelscy biskupi (pisownia oryginalna) w komunikacie podpisanym przez abp. Stanisława Budzika oraz biskupów pomocniczych, którymi są bp Mieczysław Cisło, bp Józef Wróbel, bp Artur Miziński i bp Adam Bab.

Kim jest bp Ryszard Karpiński? 

Bp Ryszard Karpiński ma 88 lat. Urodził się 28 grudnia 1935 w Rudzienku. Święceń prezbiteratu udzielił mu 19 kwietnia 1959 w Lublinie tamtejszy biskup diecezjalny Piotr Kałwa. W latach 60-tych studiował w Sekcji Biblijnej Wydziału Teologicznego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, a później w Papieskim Instytucie Biblijnym w Rzymie i na Papieskim Uniwersytecie Świętego Tomasza z Akwinu. Później przez kilkanaście lat był pracownikiem Papieskiej Komisji ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżujących. Jednocześnie współpracował z polską sekcją Radia Watykańskiego i redakcją „L’Osservatore Romano”.

Święcenia biskupie otrzymał 28 września 1985 w katedrze św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty w Lublinie. Udzielił mu ich kardynał Józef Glemp, prymas Polski. Jako dewizę biskupią przyjął słowa „Viatoribus fer auxilium” (Nieś pomoc ludziom w drodze).

W strukturach Episkopatu Polski pełnił funkcję przewodniczącego Komisji ds. Duszpasterstwa Turystycznego (1988–1998), Zespołu ds. Pomocy Katolikom na Wschodzie (1991–2002) i Komisji ds. Polonii i Polaków za Granicą (2003–2008). Był delegatem w Międzynarodowej Komisji Katolickiej ds. Migracji w Genewie (1989–1995) i delegatem ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej (2003–2008), wielokrotnie pełnił też funkcję delegata na Międzynarodowe Kongresy Eucharystyczne. Ponadto w ramach II Polskiego Synodu Plenarnego był w latach 1990–1999 członkiem IX Komisji „Misji i Emigracji”. W latach 1988–1993 był konsultorem Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Migracji i Podróżujących

31 grudnia 2011 papież Benedykt XVI przyjął jego rezygnację z obowiązków biskupa pomocniczego archidiecezji lubelskiej.

KAI / Facebook / mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Mary E. Siegel, Paul J. Donoghue

Czy jesteś dobrym słuchaczem?

Czy naprawdę wiesz, o czym mówią ludzie wokół ciebie?

Żony i mężowie, dzieci i rodzice, pracownicy i szefowie twierdzą, że nie są słuchani. Pewnie mają rację, a w dodatku sami nie...

Skomentuj artykuł

Stan biskupa Karpińskiego się pogorszył. "Konieczna była hospitalizacja"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.