Biskup przed Bożym Narodzeniem spowiada na dworcu kolejowym

Biskup przed Bożym Narodzeniem spowiada na dworcu kolejowym
Fot. Michael Nosek / Depositphotos
KAI / pk

Biskup pomocniczy archidiecezji bratysławskiej Józef Haľko co roku przed Bożym Narodzeniem przyciąga uwagę mediów swoją ofertą spowiedzi na głównym dworcu kolejowym w stolicy Słowacji. Wcześniej ogłasza na portalu społecznościowym, gdzie i kiedy będzie dostępny do rozmowy. - Wiele osób nie dzwoniłoby do drzwi Pałacu Arcybiskupiego ani na plebanię, ale chciałoby porozmawiać ze mną lub z dwoma pomagającymi mi kapelanami w tej czy innej sprawie - powiedział bp Haľko w rozmowie z portalem internetowym "Svet krestanstva" (Świat chrześcijaństwa).

- Najlepszym miejscem do przyjęcia sakramentu pokuty i pojednania jest nadal konfesjonał, ale można go również udzielić lub umówić się na spotkanie w miejscu publicznym - powiedział bp Haľko. Jego zdaniem "szczytem komunikacji" jest to, że może powiedzieć osobie, która tego szuka: "To nie ja jestem ważny, ale Jezus, który ci przebacza".

DEON.PL POLECAPierwotny plan wysłuchania spowiedzi w jadących pociągach nie doszedł do skutku, ale kierownictwo Dworca Głównego w Bratysławie, który pochodzi z czasów komunizmu i jest bardzo zatłoczony, powitało jego inicjatywę z zadowoleniem. Za pierwszym razem z oferty skorzystało sto osób. Zdaniem biskupa chodzi o "zarzucenie sieci do duchowego stawu rybnego, nawet w miejscach, gdzie takich sieci jest mniej". Zwłaszcza w miejscu przejściowym, takim jak dworzec kolejowy, można wyzwolić małe impulsy do lepszego życia. - Oczywiście tylko regularna kuracja duchowa może stanowić lekarstwo na mniejsze lub większe uzależnienia - uważa bp Haľko. Zwrócił uwagę, że "scena narkotykowa jest również obecna na dworcu kolejowym".

- W duszpasterstwie "ambulatoryjnym" nie ma prawie żadnych ataków słownych - powiedział biskup. Zaznaczył, że tutaj Duch Święty pomaga mu zachowywać się właściwie. - W tenisie stołowym istnieje zasada, że piłka musi pozostać na stole i trzeba się tego upewnić swoimi uderzeniami - powiedział bp Haľko. Kiedy wierni skarżą się mu na przykład na papieża, a nawet kwestionują jego legalność, pyta ich, czy modlili się o wybór właściwego papieża podczas konklawe. Ponieważ założył, że to zrobili, "modlili się za papieża, który wyłonił się z wyborów", a zatem jest on "prawowitym papieżem, głową Kościoła katolickiego, sługą Chrystusa".

Bp Józef Haľko, urodzony w Bratysławie w 1964 r. jako wnuk pierwszego greckokatolickiego księdza w stolicy i mianowany biskupem w 2012 r., jest nie tylko odpowiedzialny za podróżnych i migrantów w Konferencji Episkopatu Słowacji, ale także za Słowaków za granicą. Dlatego też podróżuje do USA, gdzie mieszka wielu Słowaków na emigracji. Lata do nich z dwóch powodów: "dobrze jest, gdy biskup z ich ojczyzny odwiedza ich i zachęca duchowo". Jest "otwarty na wszystko, o czym Słowacy za granicą" chcą z nim porozmawiać. Drugim celem jest "umocnienie rodaków w katolickiej ortodoksji, ponieważ ludzie za granicą żyją w środowiskach, które nie zawsze są spójne i jednorodne pod względem nauczania Kościoła".

Bp Haľko w Wigilię Bożego Narodzenia odprawi nabożeństwo w austriackim mieście Bad Deutsch-Altenburg o godzinie 21:00, a o północy odprawi Pasterkę z franciszkanami w dzielnicy Karlova Ves w Bratysławie. W uroczystość Bożego Narodzenia odprawi mszę św. po słowacku w węgierskim mieście Rajka.

Źródło: KAI / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Wit Chlondowski OFM

Każdego dnia przeżywamy wiele napięć i stresów. Czujemy się przeciążeni i osamotnieni. Bywa, że nie rozumiemy tego, co dzieje się w nas samych. Zmienność uczuć, codzienne doświadczenia, nieuporządkowana historia życia… To wszystko wpływa nie tylko...

Skomentuj artykuł

Biskup przed Bożym Narodzeniem spowiada na dworcu kolejowym
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.