Franciszek przyjął rezygnację polskiego biskupa. Hierarcha ma 68 lat

Franciszek przyjął rezygnację polskiego biskupa. Hierarcha ma 68 lat
Fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl
archchicago.org / pk

Franciszek ogłosił we wtorek, że przyjął rezygnację dwóch biskupów pomocniczych Archidiecezji Chicago, Josepha N. Perry'ego i Andrzeja Wypycha. Biskup Perry, który ma 75 lat, osiągnął wiek, w którym prawo kanoniczne wymaga od biskupów złożenia rezygnacji na ręce papieża. Natomiast biskup Wypych, w wieku 68 lat, zdecydował się na rezygnację z powodów zdrowotnych.

- Jesteśmy wdzięczni biskupom Perry'emu i Wypychowi za wiele lat ich służby. Wnieśli oni znaczący wkład w życie Kościoła zarówno jako kapłani, jak i wikariusze biskupi, i jestem wdzięczny za ich poświęcenie - powiedział kardynał Blase J. Cupich, arcybiskup Chicago. "Jestem szczególnie zadowolony, że biskup Perry będzie nadal pełnił kluczową rolę jako diecezjalny postulator sprawy kanonizacyjnej czcigodnego Augusta Toltona".

Andrzej Wypych. Polski biskup w USA, któremu święceń diakonatu udzielił Karol Wojtyła

Bp Andrzej Wypych urodził się 5 grudnia 1954 roku w Kazimierzy Wielkiej. Na diakona został wyświęcony przez kard. Karola Wojtyłę tuż przed tym, jak został on ogłoszony papieżem Janem Pawłem II. Święcenia kapłańskie bp Wypych przyjął 29 kwietnia 1979 roku z rąk abpa Franciszka Macharskiego. Został oficjalnie przyjęty do archidiecezji krakowskiej i przez kilka lat pełnił funkcję wikariusza. Początkowo służył w parafii św. Szymona i Judy Tadeusza w Kozach, a od 1981 do 1983 roku pracował w parafii św. Marcina w Jawiszowicach. W 1983 roku rozpoczął swoją posługę w parafiach archidiecezji Chicago, do której został przyjęty w 1989 roku.

Kim są następcy biskupów Perry'ego i Wypycha?

Kardynał Cupich ogłosił, że biskup Kevin M. Birmingham, dotychczasowy wikariusz biskupi Wikariatu IV, zastąpi Perry'ego jako wikariusz biskupi Wikariatu VI. Dodatkowo kardynał Cupich mianował dwóch księży, ks. Marka Smolkę i ks. Williama Corcorana, tymczasowymi wikariuszami odpowiednio w Wikariacie IV i V.

Ksiądz Smolka, pochodzący z Polski, pełnił funkcję zastępcy proboszcza w parafii św. Franciszka Borgii i katedrze Świętego Imienia, obie w Chicago. Obecnie jest proboszczem parafii św. Franciszka Borgii, dziekanem dekanatu IV-D i koordynatorem Polskiej Rady Duszpasterskiej.

Ksiądz Corcoran, pochodzący z Evergreen Park, pełnił funkcję zastępcy proboszcza w parafii Sacred Heart w Palos Hills i parafii St. John Fisher w Chicago. Był proboszczem parafii św. Linusa w Oak Lawn, a obecnie jest proboszczem parafii św. Elżbiety Seton w Orland Hills i dziekanem dekanatu V-E. Ponadto był członkiem wydziału w Quigley Preparatory Seminary South Niles College i Archbishop Quigley Preparatory Seminary.

Źródło: archchicago.org / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Stanisław Radoń

Medytacja z powrotem do źródeł

Z jednej strony cieszy duża popularność różnych szkół medytacji, z drugiej budzi zaniepokojenie. Niepokoi nawet kliniczna koncepcja uważności (ang. mindfulness), czyli tzw. świeckiego modelu medytacji. Owo zaniepokojenie wyrażają nie tylko...

Skomentuj artykuł

Franciszek przyjął rezygnację polskiego biskupa. Hierarcha ma 68 lat
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.