Stanowisko episkopatu USA przeciwko jednemu z producentów szczepionki dzieli biskupów i katolików

Stanowisko episkopatu USA przeciwko jednemu z producentów szczepionki dzieli biskupów i katolików
(fot. L N / Unsplash)
8 miesięcy temu
KAI / CNA / kk

Zdaniem przedstawicieli episkopatu stosowanie tej szczepionki pociąga za sobą wątpliwości natury etycznej, ponieważ "była wytworzona, testowana i wyprodukowana z użyciem linii komórkowych pochodzących z aborcji". Eksperci twierdzą, że możliwość wyboru innego producenta przez pacjenta, jest mało prawdopodobna.

Przewodniczący komisji doktrynalnej bp Kevin C. Rhoades oraz abp Joseph F. Naumann, przewodniczący komisji ds. obrony życia, wydali oświadczenie w sprawie szczepionki firmy Johnson & Johnson, dopuszczonej ostatnio do użytku w Stanach Zjednoczonych. Biskupi jednocześnie zaznaczają, że zaszczepienie się przeciw Covid-19 może być aktem miłosierdzia, który służy dobru wspólnemu. Zwracają uwagę, że jeśli zachodzi możliwość wyboru, należy stosować szczepionki budzące mniejsze wątpliwości moralne. 

Biskupi przypominają, że pewne obawy wzbudziły szczepionki firm Pfizer i Moderna, ponieważ do ich testowania użyto linii komórkowej pochodzącej z aborcji, ale nie do ich produkcji. Natomiast szczepionka Johnson & Johnson została opracowana, przetestowana i jest produkowana przy użyciu linii komórkowych pochodzących z aborcji z 1970 roku, co budzi dodatkowe zastrzeżenia moralne. Przypominają stanowisko Kongregacji Nauki Wiary, która orzekła, że „gdy nie są dostępne takie szczepionki przeciwko Covid-19, które nie budzą zastrzeżeń etycznych (...) jest moralnie dopuszczalne stosowanie szczepionek przeciwko Covid-19, które wykorzystały linie komórkowe z abortowanych płodów w procesie badawczym i produkcyjnym” (n.2).

„Jednakże, jeśli ktoś może wybierać spośród równie bezpiecznych i skutecznych szczepionek COVID-19, powinien wybrać szczepionkę, która ma najmniejszy związek z liniami komórkowymi pochodzącymi z aborcji. Dlatego też, jeśli ktoś ma możliwość wyboru szczepionki, powinien wybrać szczepionki firmy Pfizer lub Moderna zamiast szczepionek firmy Johnson & Johnson” – piszą amerykańscy biskupi.

W swoim stanowisku zaznaczają, że nadal trzeba nalegać, aby firmy farmaceutyczne zaprzestały używania linii komórkowych pochodzących z aborcji. Jednocześnie wskazują, że biorąc pod uwagę światowe cierpienie, jakie wywołuje ta pandemia, że bycie zaszczepionym może być aktem miłosierdzia, służącym dobru wspólnemu.

Stanowisko biskupów wywołało dyskusję wśród katolików i hierarchów w USA. W Stanach szczepionki są alokowane federalnie i ilość dostępnej szczepionki różni się w zależności od stanu. Eksperci twierdzą, że możliwość wyboru producenta szczepionki przez pacjenta, jest mało prawdopodobna.

Joseph Zalot, etyk w National Catholic Bioethics Center, podkreśla, że choć katolicy mogą odmawiać przyjmowania szczepionki, muszą wziąć pod uwagę możliwe skutki nie tylko dla ich zdrowia, ale zdrowia innych ludzi. Osoba zaszczepiona ze zdecydowanie mniejszym prawdopodobieństwem przekaże wirusa osobie, która zaszczepiona nie jest. Co najmniej jeden katolicki szpital w USA już zamówił szczepionkę Johnson & Johnson i choć Zalot podkreśla, że takie szpitale powinny postarać się o szczepionki Pfizera czy Moderny, to w momencie, w którym otrzymają szczepionkę J&J powinny sobie zadać pytanie o to jest większym złem.

"Osobiście wolałbym uniknąć szczepionki J&J, ale uważam także, że pozwolenie na zmarnowanie takiej szczepionki jest czymś nierozsądnym" - podkreśla etyk.

Niektóre diecezje w Stanach wydały swoje oświadczenia. Biskupi albo poparli stanowisko episkopatu, albo zwrócili się do wiernych z prośbą o zachowanie rozsądku. Tak jest chociażby w diecezji Baton Rouge, której biskup Michael Duca w liście do wiernych podkreślił, że chociaż wybór szczepionek Pfizera czy Moderny jest preferowalny, to katolicy winni działać na rzecz wspólnego dobra i jeśli mogą otrzymać tylko szczepionkę J&J, to powinni z niej skorzystać.

Podobnego zdania jest bp Robert McElroy z San Diego, który zachęca wiernych do przyjęcia pierwszej możliwej szczepionki. "Jesteśmy w takim momencie pandemii, kiedy dostęp do szczepionki jest znacząco ograniczony. To w pełni etyczne by przyjąć dowolną z czterech dostępnych szczepionek, bo jak zauważył papież Franciszek, szczepiąc się prawdziwe ukazujemy miłość naszych sąsiadów i Boga" - podkreślił duchowny w liście 3 marca.

W takim tonie są też listy biskupów Deeleya z Portland, Lucii z Syracuse i McKnighta z Jefferson City. Zupełnie przeciwne zdanie wyraziły za to biskup Kagan z Bismark w Północnej Dakocie, który zakazał wiernym w swojej diecezji przyjmowania szczepionki J&J.

źródło: KAI / CNA / kk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
red. kard. Walter Kasper, George Augustin
23,03 zł
32,90 zł

Doświadczenie, które nas połączyło

Jak niegdyś z uczniami na drodze do Emaus, tak i w przyszłości Pan będzie z nami w drodze, obecny w swoim słowie i w łamaniu eucharystycznego chleba. Powie nam: „Nie bójcie...

Skomentuj artykuł

Stanowisko episkopatu USA przeciwko jednemu z producentów szczepionki dzieli biskupów i katolików
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.