"Starajcie się nieść optymizm i dobre słowo"

"Starajcie się nieść optymizm i dobre słowo"
(fot. sxc.hu)
8 lat temu
KAI / pz

Starajcie się być nośnikami optymizmu, radości i tego, co każdy z nas oczekuje, czyli dobrego słowa - mówił bp Edward Janiak 7 stycznia do dziennikarzy podczas dorocznego spotkania z pracownikami mediów działających na terenie diecezji kaliskiej.

Poprzedziła je Msza św. w Diecezjalnym Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Kaliszu, której po raz pierwszy przewodniczył biskup kaliski Edward Janiak. W czasie Mszy św. modlono się w intencji ludzi mediów, ale także czytelników, radiosłuchaczy, widzów i internautów. Po Eucharystii życzenia dziennikarzom złożył ks. prał. Leszek Szkopek, dyrektor Radia Katolickiego Diecezji Kaliskiej "Rodzina", a zarazem diecezjalny duszpasterz ludzi pracujących w mediach.

Dziennikarze przełamali się opłatkiem i wysłuchali słowa pasterza diecezji kaliskiej. - Patrząc na Was myślałem o tej niełatwej służbie przekazu prawdy. Dzisiaj media mają wielki wpływ na życie codzienne człowieka. Człowiek może być nękany przez różne wiadomości, które do niego docierają, ale może być też wyciszony, można mu dodać sił i mocy - podkreślał bp Janiak.

Podziękował pracownikom mediów za służbę i codzienny trud wykonywania pracy. - Każdy człowiek jest niepowtarzalny i trzeba tymi talentami dzielić się. Wszystkim i każdemu z osobna bardzo serdecznie dziękuję za Waszą pracę - mówił ordynariusz diecezji kaliskiej.

Zachęcał do rzetelnego przekazywania prawdy. - Słowem można zranić, więc unikajmy tego. Nieraz przypuszczenia, prawdopodobieństwo bardziej boli, bo nie jest się już w stanie tego odkręcić. Dzisiaj media na tym żerują, są sensacyjne, ale też mogą wyrządzić bardzo wiele krzywdy, bo nieraz skazują już przed wyrokiem. Strzeżmy się, żeby jak najmniej było tego co boli człowieka - powiedział biskup kaliski.

Życzył dziennikarzom spotykania życzliwych osób i znalezienia odrobiny własnego sacrum. - Nieraz jest to miejsce na modlitwę, a nieraz miejsce, gdzie służy się drugiemu człowiekowi, który czeka na naszą obecność, czy telefon, bo potrzebuje naszej pomocy. Życzę też, byście byli powodem radości dla innych ludzi - mówił bp Janiak.

Dziennikarzy gościł kustosz Diecezjalnego Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Kaliszu ks. Bogumił Kempa.

W 2000 r. w diecezji kaliskiej powołano duszpasterstwo ludzi pracujących w środkach społecznego przekazu. Opiekunem pracowników mediów został ks. Leszek Szkopek, dyrektor Radia Katolickiego Diecezji Kaliskiej "Rodzina", który tę funkcję pełni do dziś.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

"Starajcie się nieść optymizm i dobre słowo"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.