Stolica Apostolska bardziej usamodzielnia Kościół w Arabii

Stolica Apostolska bardziej usamodzielnia Kościół w Arabii
(fot. depositphotos.com)
1 miesiąc temu
PAP / pp

Papież rozszerzył kompetencje i odpowiedzialność Kościoła katolickiego i jego struktur w Arabii. Jak poinformowano 7 sierpnia w Watykanie, jurysdykcja katolickich patriarchów tradycji wschodniej zostanie rozszerzona na terytorium Półwyspu Arabskiego. Opieka duszpasterska nad ich wiernymi, katolikami obrządku koptyjskiego, melchickiego czy syryjskiego, ma być skoordynowana z osobami odpowiedzialnymi za tamtejszy Kościół rzymskokatolicki.

Jednocześnie patriarchowie Kościołów związanych unią z Rzymem, podobnie jak dwaj rzymskokatoliccy wikariusze apostolscy tego regionu, będą upoważnieni do reprezentowania Kościoła katolickiego wobec władz państwowych, z zachowaniem uprawnień nuncjuszów, którzy reprezentują papieża w Katarze, Bahrajnie, Zjednoczonych Emiratach Arabskich i Jemenie.

Jeśli Kościoły katolickie tradycji wschodniej na terenie Półwyspu Arabskiego będą chciały utworzyć nowe struktury, będą mogły to uczynić jedynie za zgodą Stolicy Apostolskiej, podkreśla dokument dodając, że ta decyzja ma zostać zweryfikowana po pięcioletnim okresie próbnym.

Z polecenia papieża Franciszka dekret wydał pod koniec lipca sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej, kard. Pietro Parolin. Przepisy weszły w życie z dniem 6 sierpnia.

Na Półwyspie Arabskim, zamieszkanym głównie przez wyznawców islamu, struktury Kościoła katolickiego są niezbyt silne, mimo iż od pewnego czasu pracuje tam wielu robotników z Azji. W strukturze Kościoła rzymskokatolickiego działają dwa wikariaty apostolskie – dla Arabii południowej i północnej - którymi kieruje pochodzący ze Szwajcarii bp Paul Hinder. Ponadto w państwach półwyspu żyją wierni Kościołów katolickich obrządków wschodnich: koptyjskiego, syryjskiego, melchickiego, maronickiego itd.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Agnieszka Skórzewska-Skowron
35,00 zł

Publikacja przybliża postać obecnej głowy Kościoła Katolickiego. Zawiera ciekawostki dotyczące Argentyny, z której pochodzi papież, słowniczek ze zwrotami i wiele zdjęć i ilustracji. Opisane zostały lata młodzieńcze Jorge Bergoglio, jego pasje i zainteresowania (gra w...

Skomentuj artykuł

Stolica Apostolska bardziej usamodzielnia Kościół w Arabii
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Stolica Apostolska bardziej usamodzielnia Kościół w Arabii
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.