Strefa Gazy: jest bardzo źle. Caritas apeluje o pomoc medyczną

Strefa Gazy: jest bardzo źle. Caritas apeluje o pomoc medyczną
Palestyński chłopiec ranny podczas nalotu we wtorek, 18 maja / Fot. HAITHAM IMAD, EPA/PAP
KAI/mł
„Ostrzał jest niezwykle intensywny. Mieszkańcy Strefy Gazy przeżyli wiele wojen w ciągu ostatnich lat, ale wszyscy zgodnie potwierdzają, że tym razem jest zupełnie inaczej. Są uwięzieni w gęsto zaludnionym pasie ziemi, poddani gwałtownym bombardowaniom z powietrza i nie mogą znaleźć schronienia” - mówi s. Bridget Tighe, dyrektor generalna Caritas Jerozolima.
Caritas Internationalis ogłosiło specjalny apel o pomoc medyczną dla ludności dotkniętej trwającymi aktualnie bombardowaniami w Strefie Gazy. Caritas Jerozolima przygotowuje się, aby odpowiedzieć na pilne potrzeby tysięcy rannych i ludzi zmuszonych do opuszczenia swoich domów. Na obszarze około 141 mil kwadratowych żyje ponad dwa miliony ludzi.

Ludność cywilna nie ma gdzie ukryć się przed nalotami

Od 2007 roku Strefa Gazy jest poddana całkowitej blokadzie ze strony Izraela, z niewielką południową częścią kontrolowaną przez Egipt. W związku z tym ludność cywilna nie ma gdzie się ukryć przed nalotami i nie ma szans na ucieczkę jako uchodźcy drogą lądową lub morską. „Ludzie próbują ratować swoje życie, szukając schronienia w szkołach, gdzie na dzień 14 maja ukryło się już 17 tysięcy osób”.

Według lokalnego Ministerstwa Zdrowia, całkowita liczba ofiar śmiertelnych w Strefie Gazy wynosi obecnie 197 osób, w tym 58 dzieci i 34 kobiety. Wśród ofiar jest matka i czwórka jej dzieci, które zginęły podczas nalotu na budynki mieszkalne w obozie dla uchodźców Al Shati, w pobliżu kliniki Caritas. Ze względu na powtarzające się ataki na ludność cywilną i infrastrukturę, Caritas musiał zamknąć swoją klinikę ze względu na wysokie ryzyko, że zostanie ona dotknięta bombardowaniami, z których wiele celowo niszczyło główne drogi, aby uniemożliwić karetkom transport rannych do szpitali.

Caritas będzie pomagać, gdy tylko wejdzie w życie zawieszenie broni

„Trwające nadal naloty nie pozwalają Caritas Jerozolima interweniować, ale gdy tylko zawieszenie broni wejdzie w życie, zapewnimy ambulatoryjną opiekę urazową i podstawową opiekę zdrowotną w naszej klinice” - powiedziała siostra Tighe. To samo dotyczy mobilnych jednostek i zespołów medycznych kliniki, które w ostatnich latach umożliwiły zapewnienie opieki medycznej dla ludności - zwłaszcza opieki urazowej dla rannych - nawet w najbardziej odległych i peryferyjnych obszarach, a także prowadzenie edukacji zdrowotnej i żywieniowej.

Oprócz niezbędnych warunków bezpieczeństwa, aby móc działać, Caritas potrzebuje również odpowiednich środków na zapewnienie opieki medycznej, żywności i innych podstawowych środków do życia dla dotkniętej katastrofą ludności na różnych obszarach Strefy Gazy. „W tym czasie ślepej przemocy, Caritas Internationalis będzie nadal pomagać najbardziej bezbronnym, zapewniając im wszelką pomoc, jakiej potrzebują, aby złagodzić ich cierpienie” - powiedział Aloysius John, Sekretarz Generalny organizacji. W obliczu tej nowej tragedii humanitarnej, Caritas Internationalis apeluje do swoich dobroczyńców o wsparcie pracy Caritas Jerozolima.

„Dziękujemy za pomoc, której możecie udzielić nam i tym zdesperowanym ludziom. Prosimy, pomóżcie nam i pamiętajcie o nas w swoich modlitwach” - dodała siostra Bridget.

DEON.PL POLECA

---

Każdy, kto chciałby pomóc Caritas Jerozolima może to zrobić klikając tutaj: https://www.caritas.org/donate-now/tensions-in-jerusalem-violence-in-gaza/

 

KAI / mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
abp Grzegorz Ryś

Nowe, poszerzone wydanie bestselleru bpa Grzegorza Rysia.

Miłosierdzie pozostaje wielką tajemnicą Boga i wielkim skandalem w oczach ludzi. Zawiera w sobie to, z czym mamy największe trudności: współczucie, przebaczenie, nawrócenie. Nie stawia warunków, nie zna...

Skomentuj artykuł

Strefa Gazy: jest bardzo źle. Caritas apeluje o pomoc medyczną
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.