Studentów należy formować a nie formatować

Studentów należy formować a nie formatować
(fot. CollegeDegrees360 / Foter / CC BY-SA)
KAI / ptsj

Na potrzebę formowania a nie formatowania studentów zwrócił uwagę metropolita katowicki abp Wiktor Skworc, w niedzielę, 12 października, w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach, podczas międzyuczelnianej inauguracji roku akademickiego 2014/2015. Zgodnie z tradycją podczas uroczystości została również wręczona doroczna nagroda "Lux ex Silesia".

W międzyuczelnianej inauguracji roku akademickiego oprócz zaproszonych profesorów, nauczycieli akademickich i pracowników administracji, a także doktorantów i studentów szkół wyższych z regionu, udział wzięli wszyscy duszpasterze akademiccy archidiecezji katowickiej. Uroczystość uświetnili swoją obecnością biskup gliwicki - Jan Kopiec oraz arcybiskup senior diecezji katowickiej - Damian Zimoń.

Zgodnie z tradycją podczas uroczystości została wręczona doroczna nagroda "Lux ex Silesia". W tym roku, w dwudziestej pierwszej edycji nagrody, otrzymali ją państwo Teresa i Eugeniusz Maliccy. W związku z tym na uroczystość zaproszeni zostali także małżonkowie i narzeczeni, którzy m.in. w Centralnym Ośrodku Duszpasterstwa Akademickiego w Katowicach przeżywali pod opieką Laureatów swoje bliższe przygotowanie do małżeństwa lub małżeńskie rekolekcje.

W homilii metropolita katowicki, przywołując słowa Juergena Habermasa, zwrócił uwagę na potrzebę "przeciwdziałania powolnej entropii ubogich zasobów sensu" i budowaniu tożsamości na prawdzie oraz przekazywaniu jej uczniom i studentom, których należy "formować, a nie formatować" za pośrednictwem przekazu "kulturowego kodu oraz wartości".

Następnie abp Wiktor Skworc zwrócił uwagę na problem, z którym w nieodległej przyszłości będzie musiało poradzić sobie nasze społeczeństwo, a w tym uczelnie wyższe . Są nim trendy demograficzne, którym poświęcony był ostatni raport GUS-u. Jak podkreślił metropolita: - Trendy te mają jedno imię - depopoluacja, która w perspektywie najbliższych dekad boleśnie dotknie całe społeczeństwo i wszystkie instytucje życia społecznego - w tym wyższe uczelnie. Przetrwają te, które "otworzą się na zagranicę i to bardzo szybko" - powołał się na raport GUS’u metropolita.

Wpatrując się w zauważony przez abp problem, należy zwrócić szczególną uwagę na jeden z wymiarów "ludzkiej i chrześcijańskiej egzystencji" - na przyjmowanie. Jak pouczył metropolita, należy zawsze być otwartym na drugiego człowieka i przyjmować go w "odpowiedniej szacie, todze", tzn. w pokorze, czystości serca, z nieobłudnym umysłem skorym do przyjmowania prawdy. Tylko w ten sposób będzie można poradzić sobie z "trendami" współczesności.

Laudację poświęconą laureatom nagrody "Lux ex Silesia" wygłosił ks. dr Stanisław Puchała, współautor wprowadzonych przez nagrodzonych modyfikacji do programu rekolekcji małżeńskich, z którego skorzystało już blisko 6 tys. par małżeńskich. Jak podkreślił laudator, państwo Maliccy otrzymali nagrodę "za to, że w swojej działalności i zaangażowaniu w sprawy małżeństwa i rodziny, ukazują wysokie wartości moralne i wnoszą trwały wkład w kulturę Górnego Śląska."

Tegoroczni laureaci nagrody "Lux ex Silesia", małżeństwo Teresa i Eugeniusz Maliccy, od ponad trzydziestu lat zajmują się rekolekcjami dla małżonków oraz przygotowaniem narzeczonych do małżeństwa. W tej formacji posługują się autorskim programem opartym na metodzie dialogowej "Marriage Encounter". Z ich pomocy skorzystało wiele tysięcy małżeństw i narzeczonych z kraju i z zagranicy.

Nagroda "Lux ex Silesia" jest przyznawana osobom, które w swej działalności naukowej, społecznej lub artystycznej ukazują wysokie wartości moralne i wnoszą trwały wkład w kulturę Górnego Śląska.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Studentów należy formować a nie formatować
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.