"Św. Maksymilian wzywa nas do nawrócenia"

"Św. Maksymilian wzywa nas do nawrócenia"
(fot. Wikimedia Commons)
7 lat temu
KAI / slo

Nawrócenie świata do Boga i nawrócenie jako drogę ku świętości uznał biskup włocławski Wiesław Mering za najważniejsze przesłanie płynące z lekcji, jaką pozostawił współcześnie żyjącym św. Maksymilian Maria Kolbe.

14 sierpnia Pasterz diecezji przewodniczył Mszy św. we włocławskim kościele św. Maksymiliana w 30. rocznicę powstania parafii.

W homilii bp Mering spojrzał na życie św. Maksymiliana w perspektywie Bożego Słowa. Święty patron wybrał dobrowolnie śmierć, aby ocalić ojca rodziny: "dusze sprawiedliwych są w ręku Boga. Nie dosięgnie ich męka". Wskazując na męczeńską śmierć ojca Maksymiliana kaznodzieja pytał: "Jak to nie dosięgnie ich męka? Zależy jak patrzymy: zdało się oczom głupich, że pomarli (…) odejście ich uznano a unicestwienie, a oni trwają w pokoju" - odpowiadał bp Mering zaznaczając, że pewnie w kategoriach unicestwienia na tę śmierć patrzyli nazistowscy oprawcy.

Bp Mering wspomniał, że ojciec Maksymilian był pod dużym wrażeniem nawrócenia Żyda - Alfonsa Ratyzbona, który przyjął chrzest i został jezuitą. To wydarzenie kazało zabiegać przyszłemu świętemu o nawrócenie każdego człowieka, wręcz całego świata, co było jego marzeniem, ale stało się też powodem jego oskarżenia.

Wszystko to czynił nie dla siebie, ale dla Boga i Niepokalanej. "Tu, jak sądzę, jest najważniejsza wskazówka dla nas dzisiaj - mówił bp Mering - nawracanie świata do Jezusa, bo świat od Jezusa wyraźnie się odwraca".

Odnosząc się do tego stwierdzenia kaznodzieja stwierdził, że dziś "każą Kościołowi bezustannie prowadzić dialog a nie nawracać. Ale Chrystusa wyraźnie nam to polecił: nawracajcie siebie i czyńcie innych moimi uczniami". Mówiąc, że współcześnie wierzącym nakazuje się nawracać tylko siebie, a nie innych hierarcha pytał: "Czy Kościół może nie nawracać, skoro nawrócenie jest tak wielką wartością"?

Bp Mering, zgłębiając teologię nawrócenia mówił, że dla św. Maksymiliana stanowiło ono warunek chrześcijaństwa: "jesteś chrześcijaninem, kiedy się nawracasz".

Sensem nawrócenia jest świętość. "Wszyscy jesteśmy wezwani do świętości. Przypomina nam to dzisiaj św. Maksymilian. Całe życie chrześcijanina oznacza wybór świętości. To powinna być nasza największa troska, nasza największa miłość" - stwierdził biskup włocławski.

Obchodząca 30-lecie istnienia parafia św. Maksymiliana może poszczycić się ukończoną budową kościoła i żywą pracą duszpasterską. W parafii Słowo Boże czyta kilkunastu lektorów, członkowie Kręgu Biblijnego co tydzień spotykają się na czytaniu Biblii, dzieci i młodzież katechizuje czterech księży i pięcioro świeckich, działają koła Żywego Różańca i Apostolat Maryjny, prężnie rozwija się Ruch Światło-Życie, radością jest duża grupa ministrantów.

W uznaniu za tak prężna działalność duszpasterską bp Mering odznaczył proboszcza parafii ks. Lesława Politowskiego godnością kanonika honorowego Kapituły Katedralnej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Św. Maksymilian wzywa nas do nawrócenia"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.