"Świat jest książką, przez którą Bóg mówi do nas"

(fot. BP KEP / youtube.com)
KAI / pk

Zrównoważony rozwój w świetle encykliki "Laudato Si" - pod takim hasłem rozpoczęła się dziś w Sejmie międzynarodowa konferencja, pod patronatem prezydenta Andrzeja Dudy z udziałem kard. Gerarda Müllera, prefekta Kongregacji Nauki Wiary.

W referacie pt. "Co oznacza, że Bóg jest Stwórca świata" kard. Müller zaznaczył, że głównym tematem encykliki papieskiej jest odpowiedzialność każdego człowieka w stosunku do ziemi, traktowanej jako wspólny dom. W tym ujęciu ekologia, powinna być rozumiana jako nauka dotycząca domu rodziny ludzkiej.

- To z pewnością wiąże się z ochroną środowiska, ale jednocześnie zachęca, aby posunąć się znacznie dalej - podkreślił purpurat dodając, że każdy człowiek jest powołany do tego, by dbać o ten "duży piękny dom, w którym Bóg - Stwórca i Ojciec zapewnił miejsce i przytulny kąt dla każdego z nas".

Zdaniem gościa z Watykanu "Świat jest książką, przez którą Bóg mówi do nas, w której życzliwość, dobroć Boga, mogą być zauważone". Ponadto świat umożliwia człowiekowi rozmowę o Bogu i poznanie, że On istnieje.

DEON.PL POLECA


- W świecie wszystko zależy od Boga, tak jak mechanizm zależy od mechanika, ale są w nim także zapisane immanentne zasady, szczególnie w przypadku człowieka, stworzonego ze swoją wolnością i rozumem - mówił purpurat. Podkreślał też, że przez swój proces stwórczy Bóg jest cały czas obecny w tworzonych rzeczach.

Kard. Müller podkreślił również, że istotą człowieka jest wolność, nakłaniająca go do odkrywania Boga, który jako jedyny może zapewnić mu spełnienie. - W łasce Bożej miłość objawia się jako wieczne źródło stworzonej wolności oraz jako jej wieczny horyzont - zaznaczył.

W swoim wystąpieniu gość z Watykanu odniósł się także do "nawrócenia ekologicznego" jako mistycyzmu i odnajdywania Boga we wszystkich stworzonych rzeczach. Tłumaczył, że kiedy papież Franciszek mówi o "nawróceniu ekologicznym", ma na myśli działanie, sprzyjające spotkaniu z Chrystusem. Wierni powinni odnajdywać Boga nie tylko we wszystkich stworzonych rzeczach, ale też w drugim człowieku i życiowych sytuacjach. Dbanie o ekologię jest w tym świetle misją każdego człowieka, a w szczególności chrześcijanina.

Kard. Müller tłumaczył, że papież zaprasza wszystkich do dialogu, na temat kryzysu ekologicznego i społecznego. - Musimy w sposób świadomy dojść do tego, że wszyscy mieszkamy w tym samym domu, jedynym, który otrzymaliśmy od Boga, i że jesteśmy dziećmi tego samego Stwórcy, Odkupiciela, który jest naszym Ojcem, jest Ojcem wszystkich ludzi, a wszyscy żyjemy w tej samej rodzinie, w jednym wspólnym domu Boga - powiedział.

W kwietniu szef resortu środowiska Jan Szyszko, wraz z kardynałem Gerhardem Müllerem, podpisał list intencyjny dotyczący organizacji wspólnej, międzynarodowej konferencji pt. "Zrównoważony rozwój w świetle encykliki 'Laudato Si'". Sygnatariusze listu zobowiązali się do współpracy w ramach Komitetu Honorowego i Organizacyjnego, oraz do zagwarantowania udziału ekspertów,w zakresie teologii - Kongregacja Nauki Wiary, w zakresie zrównoważonego rozwoju - Ministerstwo Środowiska.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Świat jest książką, przez którą Bóg mówi do nas"
Komentarze (1)
S
Sylwester
17 października 2016, 13:13
nie widzę powodu, żeby ktoś, człowiek, rościł sobie prawo do wybierania słowa, którym mam się posługiwać. bóg dał mi wolną wolę po to, żebym sam mógł wybrać, i to jego ocena będzie ostateczna. tak nawiasem - gdybym był szatanem, umieściłbym swoich agentów pośród hierarchów kościoła. sprzedawać piekło pod pozorem świętości. jest siedem grzechów głównych, i nie widzę w kościele chęci do walki z nimi. w polskim kościela, uściślając. bo brak pokory przed słowami papieża to zwykła pycha, której episkopatowi naszego kraju nie brakuje. szkoda. obudziliście w ludziach kilka demonów i nie uda się już ich łatwo uśpić. niech kara za to spadnie na was i waszych popleczników:(