Paweł Majewski o przygotowaniach do ŚDM

Paweł Majewski o przygotowaniach do ŚDM
(fot. shutterstock.com)
5 lat temu
KAI / pk

Światowe Dni Młodzieży w Krakowie to doskonała okazja by promować Polskę. Kiedy pielgrzymi wrócą do siebie, powiedzą: to jest piękny kraj, świetni ludzie, wspaniałe miejsce. Chodzi o to żeby wracali tu z rodzinami, z przyjaciółmi - mówi Radiu Plus Paweł Majewski, pełnomocnik rządu do spraw Światowych Dni Młodzieży.

To przede wszystkim kwestia bezpieczeństwa leży w zakresie działań rządu - mówi na antenie Radia Plus Paweł Majewski, podsekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. - Bezpieczeństwo jest na pierwszym planie. Myślę, że w czasie tej imprezy nie będziemy musieli o tym rozmawiać. To nie pierwszy raz, kiedy wydarzenie o tej skali jest organizowane w Polsce. Wojewoda małopolski przygotowuje teraz bardzo kompleksowy plan dotyczący bezpieczeństwa, organizacji ruchu, szpitali, oddziałów ratunkowych, z którym zapozna poszczególne resorty.

Równocześnie pełnomocnik rządu ds. organizacji ŚDM przyznaje, że rząd uważa to wydarzenia za doskonałą okazję do promocji Polski. - Mamy piękny i wspaniały kraj, z wielkim potencjałem i fantastycznymi ludźmi. Przyjedzie do nas ok. pół miliona ludzi z zagranicy. I chcemy im pokazać nasz kraj, takim jakim on jest. Bez przekłamań, które oglądają czasem u siebie. Oni będą mogli potem być ambasadorami Polski na świecie. Dlatego, jak zapowiada, propozycji dla pielgrzymów - związanych z odkrywaniem kultury, czy historii naszego kraju nie zabraknie. - Na pewno będziemy mogli zaoferować pielgrzymom coś dodatkowego. Chodzi o to, by ci ludzie wyjechali z jakimś dobrym skojarzeniem z Polską.

- Formy nacisku albo formy przecieku - tak pełnomocnik rządu do spraw Światowych Dni Młodzieży - określa podawane kwot jakie rząd miałby przeznaczyć na organizację ŚDM. Jak dodaje, prace nad ustawą budżetową trwają i podawanie sum jest po prostu niemożliwe. Poza tymi, które przedstawiają wojewodowie. Jak podkreśla poprzedni organizatorzy ŚDM na tym wydarzeniu po prostu zarabiali. - Przedstawimy taką symulację która pokaże ile Skarb Państwa i samorządom to wydarzenia przyniesie. I to powinien być taki argument, który utnie wszelkie dyskusje o pieniądzach.

Światowe Dni Młodzieży to będzie także dobry czas dla nas jako państwa. - Zawsze kiedy pojawiają się goście w Polsce, np. gdy były pielgrzymki Ojca Świętego, wtedy sobie pomagamy, staramy się rozwiązywać wspólnie problemy. Po prostu jesteśmy razem, uśmiechamy się do siebie.

Cała rozmowa z Pawłem Majewskim w Radiu Plus w niedzielę 24 stycznia o godz. 11.00 w programie "Kościół Wydarzenia Komentarze".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Paweł Majewski o przygotowaniach do ŚDM
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.