ŚDM: Specjalna kurtka motocyklowa dla papieża

ŚDM: Specjalna kurtka motocyklowa dla papieża
(fot. Grzegorz Gałązka/galazka.deon.pl)
PAP/ ed

Biała, motocyklowa kurtka z wyhaftowanym na plecach logo Światowych Dni Młodzieży w Krakowie to dar dla papieża Franciszka. Zawiezie ją do Rzymu pielgrzymka motocyklistów.

"Wiem, że papież Franciszek ostatnio dostał nowo wyprodukowanego Harleya z USA. Mam nadzieję, że włoży tę kurtkę i przejedzie się w niej " - mówi PAP Leszek Tarańczuk z lubelskiej firmy, która uszyła kurtkę.

"To klasyczny model kurtki motocyklowej, której wzór powstał w Stanach Zjednoczonych w połowie lat 60-tych ubiegłego wieku. Zwykle takie kurtki są czarne, ta została specjalnie dla papieża zrobiona z białej skóry" - powiedział Leszek Tarańczuk z lubelskiej firmy specjalizującej się w odzieży i akcesoriach motocyklowych, która uszyła kurtkę.

"Problem był ze zmierzeniem. Z chęcią bym pojechał i papieża zmierzył, ale nie było to niestety możliwe. Dostałem wymiary i mogłem przystąpić do pracy" - opowiadał.

DEON.PL POLECA

Proces wykonania kurtki motocyklowej trwa około ośmiu godzin. W tym wypadku zajęło to więcej czasu. "Robiliśmy wszystko extra. Kupiliśmy specjalnie dobraną skórę, wszystkie czynności wykonywane były wyjątkowo starannie, żeby się nie pomylić. Ja sam jestem motocyklistą, wiem, że papież Franciszek jeździł na motorze, ostatnio dostał nowo wyprodukowanego Harleya z USA. Mam nadzieję, że papież włoży tę kurtkę i przejedzie się w niej Harleyem" - dodał Tarańczuk.

Motocykliści z całej Polski wyruszą z Krakowa na pielgrzymkę do Watykanu 18 czerwca. Cztery dni później na placu św. Piotra spotkają się z papieżem Franciszkiem, któremu podarują białą kurtkę oraz kask.

W wyprawie pod hasłem "Iskra miłosierdzia" uczestniczyć będzie 300 motocyklistów i ich pasażerowie. Wyjazd poprzedzi msza św. w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach.

Z Krakowa motocykliści wyruszą kolumną, później ze względów bezpieczeństwa będą jechać w dziesięcioosobowych grupach. Do pokonania mają ok. 1600 km. Trasa wiedzie przez Słowację, Austrię i Niemcy. Na noclegi motocykliści zatrzymywać się będą w parafiach i klasztorach.

"Rajd odbywa się pod hasłem +Iskra miłosierdzia+, bo z Krakowa ta iskra wyszła w świat. Poprzez pielgrzymkę motocyklistów ma ona symbolicznie dotrzeć do Watykanu" - mówiła w marcu na spotkaniu z dziennikarzami koordynator projektu, Joanna Stożek. Dodała, że w drodze prowadzone będą rekolekcje dla motocyklistów.

Jak podkreśla pomysłodawca pielgrzymki, a jednocześnie dyrektor Departamentu Komunikacji ŚDM, ks. Adam Parszywka, przygotowania duchowe są ważne, "bo nie chodzi tylko o to, żeby zrobić raban, ale trzeba też przygotować serce".

Rejestracja chętnych do udziału w pielgrzymce prowadzona jest na stronie (rajd.krakow2016.com). Mogą jej dokonać grupy minimum dziesięcioosobowe z wyznaczonym liderem. Uczestnicy będą mieć zapewniony nocleg, wyżywienie oraz opiekę medyczną i pomoc techniczną w razie awarii motocykli, dlatego każdy zainteresowany uczestnictwem w wyjeździe będzie musiał wpłacić składkę, z której zostanie pokryta część kosztów.

Organizatorami pielgrzymki motocyklowej są: Komitet Organizacyjny ŚDM Kraków 2016, Salezjański Wolontariat Misyjny - Młodzi Światu oraz województwo małopolskie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

ŚDM: Specjalna kurtka motocyklowa dla papieża
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.