Wpis kard. Dziwisza w Księdze Miłosierdzia

Wpis kard. Dziwisza w Księdze Miłosierdzia
(fot. praszkiewicz / shutterstock.com)
KAI/ ed

Kard. Stanisław Dziwisz jako pierwszy wpisał się w sobotę do Księgi Miłosierdzia, w której będzie można zamieścić wpisy dla papieża Franciszka. Księga znajduje w Domu Miłosierdzia na terenie Campusu Misericordiae w Brzegach pod Wieliczką.

Metropolita krakowski napisał, że "z radością spełniamy życzenie Ojca Świętego Franciszka, aby w Roku Miłosierdzia powstały Dzieła Miłosierdzia". "Niech ten dom służy potrzebującym i wszystkim przypomina słowa Pana Jezusa +Błogosławieni Miłosierni+. Panie spraw, aby nikomu nie zabrakło chleba, a ten dom niech będzie przypomnieniem dla wszystkich, że chlebem należy się dzielić" - głosi wpis kardynała.

Księgę umieszczono w gotowym już apartamencie papieskim w Domu Miłosierdzia. Pomieszczenie jest skromne, wystrojem nawiązuje do apartamentu Jana Pawła II z Loreto. Wyposażono je w szerokie łóżko z wygodnym materacem, szafę, biurko, nocny stolik i rzeźbione krzesła obite białym aksamitem. Władze gminy Wieliczka mają nadzieję, że zatrzyma się tam papież Franciszek. "Zatrzymać się tu może, bo przecież dom jest bardzo wygodny" - ocenił kard. Dziwisz.

DEON.PL POLECA

Przekazał on na ręce burmistrza Wieliczki Artura Kozioła dar, który pozostawiono w apartamencie: haftowany na jedwabiu portret św. Jana Pawła II, który polski papież otrzymał podczas pielgrzymki do Japonii.

Metropolita krakowski ocenił, że dom wybudowany ze składek zebranych przez krakowski Caritas wśród wiernych w całej archidiecezji jest "wielkim dziełem miłosierdzia". "Bardzo się z tego cieszę, że nie tylko jest ogromny plac, już przygotowany, gdzie ojciec święty spotka młodzież, ale powstał też dom, który będzie służył biednym, potrzebującym, a ci, którzy tu przyjdą przynajmniej pomyślą, że są biedni, z którymi się trzeba dzielić" - powiedział hierarcha.

Kardynał komentując informację, że 562 tys. 640 osób dokonując pierwszej fazy rejestracji zgłosiło swój udział w Światowych Dniach Młodzieży ocenił, że "to bardzo dużo pielgrzymów, ale my liczymy nie tylko na tych, którzy się zarejestrowali, ale na wszystkich, którzy przybędą".

"Spotkanie z Ojcem Świętym jest otwarte dla wszystkich, dla młodzieży, ale także dla dorosłych (...). Ten plac wszystkich pomieści" - zapewnił hierarcha w Campusie Misericordiae.

Jak przypomniał, na ŚDM w Denver zapisało się 200 tysięcy osób, a przybyło 800 tysięcy. "To samo było w Madrycie i wszędzie, bo przypuszczam, że młodzież z Polski nie potrzebuje zaopatrzenia i innych rzeczy, których potrzebują pielgrzymi ze świata" - ocenił.

W niedzielę władze Wieliczki zapraszają wszystkich chętnych na Piknik Miłosierdzia - dzień otwarty na Campus Misericordiae. Między godziną 10.00 a 22.00 w Brzegach koło Wieliczki będzie można zobaczyć Dzieła Miłosierdzia przygotowywane na Światowe Dni Młodzieży.

Każdy będzie miał okazję zwiedzić Dom Miłosierdzia wraz z papieskim apartamentem przygotowanym na wizytę Franciszka oraz centrum logistyczne Caritas "Chleb Miłosierdzia", gdzie prezentowana jest mobilna klinika, która po ŚDM ma zostać przekazana do obozu uchodźców na terenie Libanu.

O godz. 15, w symboliczną godzinę Miłosierdzia, na Campus Misericordiae udostępniona zostanie Księga Miłosierdzia, w której będzie można zamieścić wpisy dla papieża Franciszka. Księga ta zostanie przekazana ojcu świętemu w trakcie ŚDM. Wszyscy też będą mogli skosztować popularnej argentyńskiej potrawy - puchero, bardzo lubianej przez papieża Franciszka.

W sobotę 30 lipca w Campusie Misericordiae w Brzegach pod Wieliczką - w ramach Światowych Dni Młodzieży - odbędzie się czuwanie młodych z papieżem Franciszkiem, a w niedzielę 31 lipca na zakończenie ŚDM papież odprawi tu Mszę Posłania.

Campus Misericordiae powstał na terenach przyszłej Wielickiej Strefy Aktywności Gospodarczej na granicy Krakowa i Wieliczki, w odległości ok. 12 km od Rynku Głównego w Krakowie. Zajmuje ok. 250 hektarów, ale powierzchnia użytkowa dla pielgrzymów wynosi ok. 200 hektarów. Na tym terenie, według szacunków, może pomieścić się ok. 2,5 mln osób.

Wybudowany obok Ronda ŚDM Dom Miłosierdzia, czyli dom środowiskowego wsparcia dziennego dla osób starszych i niepełnosprawnych, będzie miał podwójny charakter. W części parterowej będzie funkcjonował jako dom dziennego pobytu dla starszych, a najważniejszym celem tej części będzie rehabilitacja społeczna oraz zajęcia usprawniające fizycznie.

Na piętrze znajdą się tzw. mieszkania chronione - zamieszkają w nich na stałe osoby będące w trudnej sytuacji życiowej. Z dziennego pobytu będzie mogło korzystać ponad 30 osób, a w części stacjonarnej zamieszka 14 osób. Jeden z takich apartamentów, tj. pokój z łazienką, przygotowano właśnie z myślą o papieżu.

Drugi budynek, tzw. Chleb Miłosierdzia, będzie centrum logistycznym Caritas Archidiecezji Krakowskiej do przechowywania i dystrybucji żywności bezpośrednio do parafii. Na systematyczną pomoc, dostarczaną w pakietach, będzie mogło liczyć ok. 80 tys. mieszkańców.

Światowe Dni Młodzieży pod hasłem "Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią" odbędą się w Krakowie i w Wieliczce od 26 do 31 lipca 2016 r.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Wpis kard. Dziwisza w Księdze Miłosierdzia
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.