Świeccy z biskupami będą modlić się za uchodźców

Świeccy z biskupami będą modlić się za uchodźców
6 lat temu
KAI / pk

W odpowiedzi na apel papieża Franciszka, z inicjatywy środowisk świeckich katolików, 23 września w trzech miastach Polski odbędzie się nabożeństwo ekumeniczne w intencji uchodźców. Modlitwie przewodniczyć będą miejscowi biskupi.

Treść nabożeństwa zatytułowanego "Umrzeć z nadziei. Modlitwa za uchodźców, którzy zginęli w drodze do Europy" przygotowała Wspólnota Sant`Egidio. Podczas modlitwy będą wymieniane imiona i historie uchodźców, którzy w ostatnich miesiącach zginęli podczas rozpaczliwych prób wydostania się z miejsc ogarniętych wojną.

- Polecimy też Bogu nasze siostry i naszych braci, którzy już dotarli lub przybędą do Europy. Będziemy prosić o Boże błogosławieństwo dla nich oraz o wyobraźnię miłosierdzia dla nas. W liturgii słowa wezmą udział także uchodźcy, dlatego nasze nabożeństwa będą znakiem solidarności nie tylko z ludźmi, którzy dopiero chcą wśród nas znaleźć schronienie, ale również z tymi, którzy są już pomiędzy nami - piszą organizatorzy.

Nabożeństwa odbędą się w środowy wieczór, 23 września w Krakowie, Poznaniu i Warszawie, Kielcach i Szczecinie. W stolicy, w kościele św. Marcina, nabożeństwu przewodniczyć będzie bp Michał Janocha.

Kraków zaprasza do bazyliki Świętej Trójcy (kościół ojców dominikanów), gdzie celebrację poprowadzi bp Grzegorz Ryś. W kościele św. Wojciecha w Poznaniu wraz z uchodźcami i poznaniakami pomodli się bp Damian Bryl, a w Szczecinie - bp Marian Błażej Kruszyłowicz. W Kielcach liturgia będzie miała miejsce w kościele akademickim św. Jana Pawła II.

Po nabożeństwach odbędą się spotkania, podczas których można będzie wspólnie zastanowić się, jaką pomoc możemy dać uchodźcom z Syrii i innych miejsc ogarniętych wojną.

- Zachęcamy wszystkich do wspólnej, równoległej modlitwy 23 września także w innych diecezjach, w innych miejscowościach. Pomoże nam ona dostrzec, że - jak powiedział bp Krzysztof Zadarko - "dziś Chrystus ma twarz uchodźcy". Modlitwę warto połączyć z dyskusją, jak realnie można w danym miejscu pomóc uchodźcom" - czytamy w komunikacie.

Scenariusz warszawskiego nabożeństwa i wszystkie dalsze szczegółowe informacje zostaną wkrótce udostępnione w internecie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Świeccy z biskupami będą modlić się za uchodźców
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.