Święcenie pokarmów na krakowskim rynku

Zobacz galerię
Święcenie pokarmów na krakowskim rynku
PAP / drr

Tłumy mieszkańców i gości wzięły udział w obrzędzie święcenia pokarmów, któremu przed Bazyliką Mariacką w Krakowie przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz.

Składając życzenia obecnym na Rynku metropolita wyraził nadzieję, że Zmartwychwstały Chrystus, Który przeszedł bramę śmierci będzie dodawał otuchy i odwagi wszystkim, którzy przeżywają trudności życiowe. Hierarcha odniósł się również do zbliżających się Mistrzostw Euro 2012 zachęcając, by przyjeżdżającym gościom okazać "naszą kulturę zakorzenioną w wielowiekowej tradycji chrześcijańskiej".

DEON.PL POLECA
Na krakowskim Rynku zgromadziły się tłumy mieszkańców miasta oraz gości. Przybył prezydent Jacek Majchrowski, przedstawiciele Rady Miasta, Sejmiku Województwa Małopolskiego oraz parlamentarzyści regionu.

Kardynał mówił, że w Wielką Sobotę celebruje się Liturgię Światła, która oznacza zwycięstwo dobra nad złem, miłości nad nienawiścią. - Nawiedzamy grób Chrystusa, który pokonany jest znakiem nowego życia, święcimy wodę i sól, które są znakiem oczyszczenia, a także jajka, które są symbolem odradzającego się życia oraz baranka, który przypomina o zmartwychwstałym Chrystusie i chleb, który podtrzymuje nas przy życiu - mówił metropolita krakowski.

- Niech Zmartwychwstały Chrystus, Którego zapraszamy do naszych domów, będzie dla nas znakiem jedności i miłości, pokoju w sercach i pojednania, którego nam tak bardzo potrzeba - mówił kard. Dziwisz. Życzył, by Zbawiciel, Który przeszedł bramę śmierci, dodawał "otuchy i odwagi wszystkim, którzy przeżywają trudności życiowe".

Hierarcha nawiązał także do zbliżających się Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej Eueo2012, przypominając, że Kraków będzie gościł drużyny oraz sympatyków piłki nożnej. - Starajmy się, zarówno Kościół od strony duszpasterskiej, jak też miasto od strony organizacyjnej, godnie przyjąć gości, okazując im naszą kulturę zakorzenioną w wielowiekowej tradycji chrześcijańskiej. Ufam, że i przyjeżdżający docenią naszą gościnność - stwierdził.

Ze szczególnymi życzeniami kard. Dziwisz zwróci się do rodzin, wyrażając nadzieję, że Święta Wielkanocne będą dla nich znakiem nadziei na przyszłość, że dobro zawsze zwycięża. - Niech w waszych sercach będzie zawsze pokój i miłość, które tworzą klimat sprzyjający życiu - zaapelował.

Nie zabrakło także życzeń skierowanych bezpośrednio do licznie zgromadzonych na krakowskim Rynku dzieci. Kardynał życzył, aby nigdy nie zabrakło im miłości ze strony najbliższych: rodziców, rodzeństwa, społeczeństwa, by mogły bezpiecznie się uczyć i odważnie wchodzić w życie dorosłych.

Zgromadzonym przed Bazyliką Mariacką metropolita krakowski życzył pełni radości ze spotkania z Chrystusem Zmartwychwstałym. "Tą radością dzielmy się z naszymi bliskimi w domu i w pracy" - zachęcał.

Następnie kard. Dziwisz poświęcił wielkanocne koszyki, podchodząc do stołów ustawionych na krakowskim Rynku. Część ze świątecznych potraw, przygotowany przez jednego z restauratorów, trafi do podopiecznych Braci Albertynów.

Gospodarze uroczystości rozdali obecnym na krakowskim Rynku tradycyjne pieczywo, nazywane kukiełkami.

 

Dzień dzisiejszy - Wielka Sobota - jest czasem, kiedy Kościół celebruje liturgię światła, która przypomina nam o zwycięstwie dobra nad złem i miłości nad nienawiścią, życia nad śmiercią. Oczekując na wieczorną liturgię nawiedzamy grób Chrystusa, do którego został On złożony podczas liturgii Wielkiego Piątku. Przed południem w naszych kościołach i na placach poświęcamy pokarmy, które są znakiem nowego życia na naszych wielkanocnych stołach. Święcimy wodę i sól - na znak oczyszczenia i odnowienia życia, na znak wolności od grzechu. Poświęcamy również jajka, które symbolizują odradzające się życie. Błogosławimy baranka wielkanocnego, który przypomina nam Chrystusa, Baranka bez skazy. Poświęcamy także chleb i inne pokarmy, które podtrzymują nasze życie dziękując Bogu za Jego Syna Zmartwychwstałego, który jest źródłem nowego życia, wolnego od grzechu.

Święcąc pokarmy składamy sobie już dziś życzenia wielkanocne, dlatego ja też chciałbym teraz zwrócić się z naj-lepszymi życzeniami do wszystkich Krakowian i gości, którzy w tych dniach świątecznych odwiedzają nasze miasto.
Niech zmartwychwstały Chrystus, którego zapraszamy do naszych domów, będzie dla nas znakiem jedności i miłości, pokoju w sercu i pojednania z braćmi - w domu, w rodzinie, w pracy, na uniwersytecie i w szkole. Niech Zbawiciel, który przeszedł bramę śmierci dodaje otuchy i odwagi wszystkim, którzy przeżywają trudności życiowe.

Wszystkim mieszkańcom naszego grodu i gościom, którzy w tych świątecznych przebywają w naszym mieście, życzę, by doświadczyli wielkiej miłości Boga, który w swoim Synu wyrwał nas z niewoli grzechu. Niech ta wielkanocna radość towarzyszy wam w czasie waszego powrotu do domu.
W najbliższych miesiącach Kraków będzie gościł w ra-mach Mistrzostw Europy drużyny piłkarskie oraz sympaty-ków piłki nożnej. Starajmy się - zarówno Kościół od strony duszpasterskiej, jak też Miasto od strony organizacyjnej - godnie przyjąć gości okazując im naszą kulturę zakorzenioną w wielowiekowej tradycji. Ufam, że i przyjeżdżający docenią naszą gościnność.

W szczególny sposób obejmuję życzeniami nasze rodziny: rodziców i dzieci, którzy przynoszą koszyczki do poświęcenia. Życzę wam drodzy rodzice, aby te Święta Wielkanocne były dla was znakiem nadziei na przyszłość, że dobro zawsze zwycięża. Niech w waszych sercach będzie zawsze pokój i miłość, które tworzą klimat sprzyjający życiu. Dzieciom życzę, aby nigdy im nie zabrakło miłości ze strony najbliższych - rodziców i rodzeństwa, by mogły bezpiecznie się uczyć i odważnie wchodzić w życie dorosłe.

Niech Chrystus Zmartwychwstały, którego zaprasza-my do naszych domów, będzie dla was znakiem zwycięstwa dobra nad nienawiścią i złem. Niech wyzwala pragnienie przemiany i nowego życia. Niech posyła dobrych ludzi, którzy pomogą dźwigać się ze słabości i odkrywać możliwość nowego życia.
Wszystkim razem i każdemu z osobna życzę pełni ra-dości ze spotkania z Chrystusem zmartwychwstałym. Tą ra-dością dzielmy się z naszymi bliskimi w domu i w pracy. Ra-dosnego Alleluja!

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Święcenie pokarmów na krakowskim rynku
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.