Świecka kobieta będzie zarządzała parafią. Biskup wydał zgodę

Świecka kobieta będzie zarządzała parafią. Biskup wydał zgodę
(fot. shutterstock.com)
cruxnow.com / ml

"Jesteśmy w bardzo szczególnym momencie historii naszej diecezji, a nawet naszego Kościoła" - napisał biskup. Kobieta będzie miała takie same uprawnienia administracyjne, jakie posiada każdy proboszcz w swojej parafii.

Stany Zjednoczone, Nowy Jork. Niecałe dwa miesiące po powrocie z Synodu w Watykanie (który obradował w sprawach młodzieży, ale zajął się również kwestią kobiet w Kościele i zaapelował o większy ich udział w strukturach instytucji) bp Frank Caggiano w jednej z parafii w Connecticut powołał kobietę do zarządzania parafią.

Żonaty diakon «proboszczem» w kościele katolickim? Mieszka wraz z żoną i dziećmi na plebanii >>

Jak podaje portal Crux, dr Eleanor W. Sauers będzie miała takie same uprawnienia administracyjne, jakie posiada każdy proboszcz (w tym także zarządzanie grupą kapłanów, którzy będą odpowiedzialni za sakramentalną posługę).

"Jesteśmy w bardzo szczególnym momencie historii naszej diecezji, a nawet naszego Kościoła" - napisał biskup w liście do parafian. "Podczas podróży po hrabstwie Fairfield stało się dla mnie jasne, że wiele świeckich kobiet i mężczyzn chce w nowy sposób służyć swoim parafiom. Widziałem wiele wspólnot, gdzie duchowni wraz ze świeckimi tworzą żywe i kwitnące społeczności".

Jak zauważył hierarcha, ta nominacja to pierwszy przykład w historii diecezji Bridgeport i jest oparta na prawie kanonicznym.

Sauers, która uzyskała tytuł licencjata w Emmanuel College w Bostonie oraz tytuł magistra i doktora filozofii na Wydziale Religii i Edukacji Religijnej Uniwersytety Fordham, została mianowana administratorem parafii po przedwczesnej śmierci poprzedniego proboszcza, który w marcu zmarł w wieku 59 lat.

"Jej obowiązkiem, tak jak w przypadku każdego kapłana lub diakona, który został mianowany administratorem parafii, będzie współpraca ze wspólnotą parafialną" - napisał biskup o nowo wybranej. "Będzie obecna w parafii w chwilach jej smutku i radości. Jej wykształcenie, formacja i doświadczenie czyni ją profesjonalnie przygotowaną do pełnienia powierzonej roli".

Dr Eleanor W. Sauers zacznie pełnić swój urząd 1 stycznia 2019 roku.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Zuzanna Radzik
26,91 zł
29,90 zł

Historia wielkiego przemilczenia

W Kościele pierwszych wieków kobiety pełniły ważne funkcje: nauczały, studiowały Biblię, były apostołkami. W ich domach spotykali się wierni i sprawowano Eucharystię. To one jako jedne z pierwszych fundowały i utrzymywały klasztory....

Skomentuj artykuł

Świecka kobieta będzie zarządzała parafią. Biskup wydał zgodę
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.