Święto grobów, chrześcijanie modlą się na cmentarzach

Święto grobów, chrześcijanie modlą się na cmentarzach
Zdjęcie ilustracyjne (Fot. Nightman/Depositphotos)
KAI/dm

Łotysze przeżywają święto grobów. Przypomina ono polskie Zaduszki, ale trwa przez cały lipiec. W tym okresie chrześcijanie na Łotwie odwiedzają groby swoich zmarłych i uczestniczą we Mszach na cmentarzu.

Proboszcz umawia się z parafianami w określonym dniu lipca i w Mszy św. sprawowanej na świeżym powietrzu uczestniczą często całe łotewskie rodziny. Po Mszy śpiewa się exsequia, po czym kapłan modli się nad poszczególnymi grobami i święci je. 

DEON.PL POLECA

Jak mówi o. Tadeusz Cieślak, polski jezuita, który od 9 lat pracuje na Łotwie „święto grobów czy cmentarzy, bo tak można tłumaczyć na polski łotewskie wyrażenie «kapu svētki», ma bardzo długą tradycję, sięgającą średniowiecza, a może nawet czasów pogańskich, kiedy to Bałtowie właśnie w lipcu modlili się za swych zmarłych. Nie była to jednak tradycja masowa”.

To się zmieniło dopiero po rewolucji w 1905 r. - Było to wydarzenie porównywalne do polskiego powstania styczniowego - mówi o. Cieślak.

- Było to wielkie przebudzenie narodowe, a zarazem wielka żałoba, bo wiele osób zginęło i podeptane zostały narodowe nadzieje Łotyszy. Wykorzystał to Andrievs Niedra, pastor luterański, a zarazem polityki i wielki mówca. Zaczął gromadzić na cmentarzach mnóstwo ludzi. I od tego czasu święto grobów jest tradycją masową, kultywowaną nie tylko przez protestantów, ale przez chrześcijan wszystkich wyznań - dodał o. Cieślak.

Ojciec Tadeusz Cieslak jest proboszczem parafii św. Teresy i razem z dwoma Łotyszami członkiem jedynej wspólnoty Towarzystwa Jezusowego na Łotwie. Ojciec Tadeusz pracuje wśród Łotyszy, ale na Łotwie żyje także liczna Polonia, w Rydze w Parafii Matki Boskiej Bolesnej odprawiana jest Msza w języku polskim.

Co ciekawe łotewskie cmentarze są wielowyznaniowe i wieloetniczne: obok siebie pochowani są luteranie, katolicy, prawosławni, Łotysze, Rosjanie, Polacy czy Niemcy. Inskrypcje na grobach zapisane są w alfabecie łacińskim i cyrylicą.

KAI/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Grzegorz Strzelczyk, Aneta Kuberska-Bębas

Jak wiele dzisiejszy Kościół ma wspólnego z Jezusem?

Czy Kościół zabrał nam wolność, którą podarował nam Chrystus? Wierzymy w jednego Boga, czy może w trzech? Czy to, co święte, kończy się na progu świątyni? Czy...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Święto grobów, chrześcijanie modlą się na cmentarzach
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.